Jak poprawnie wykonać odwodnienie tarasu i odwodnienie balkonu?

Poprawne wykonanie balkonu lub tarasu przekłada się nie tylko na ich trwałość tych konstrukcji, ale także ich estetyczny wygląd, zachowany przez długi czas. Jednym z ważniejszych elementów w tym przypadku jest natomiast zadbanie o prawidłowe odprowadzenie wody z balkonu lub tarasu, która najszybciej może doprowadzić do ich uszkodzeń. Dlatego też to właśnie na nim skupiamy się w tym artykule.

Czym jest oraz za co odpowiada odwodnienie tarasów i balkonów?

Odwodnienie tarasu oraz balkonu to jeden z elementów ich konstrukcji, znajdujący się między warstwą posadzkową i warstwą wykończeniową. Jego zadaniem jest natomiast, jak sama nazwa wskazuje odprowadzanie wody opadowej, a także skroplin powstających w wyniku różnicy temperatur. Dzięki temu wilgoć nie zalega na tarasie lub balkonie i nie doprowadza do ich uszkodzeń, które mogą pojawić się nawet już po pierwszych kilku miesiącach użytkowania konstrukcji. A szczególnie widoczne stają się one zwłaszcza po okresie jesienno-zimowym.

Jakie mogą być skutki, gdy odwodnienie tarasu i balkonu zostanie wykonane niepoprawnie?

Woda to jeden z najbardziej destrukcyjnych czynników, który niemal stale oddziałuje na balkony i tarasy. Dlatego też, jeśli jej odprowadzenie nie zostanie wykonane poprawnie, konsekwencją tego może być między innymi:

  • powstawanie zastoisk wodnych na posadzce konstrukcji, 
  • zawilgocenie płyty balkonowej lub tarasowej, które doprowadzi do jej pękania, a w efekcie przeciekania, 
  • pękanie i odspajanie się płytek w wyniku nasadzeń termicznych, jakie będzie powodowała zamarzająca woda, 
  • korozja obróbki blacharskiej konstrukcji, 
  • zawilgocenie ścian budynku znajdujących się pod konstrukcją.

Każdy z tych problemów generuje natomiast koszty związane z ich usunięciem, których można skutecznie uniknąć, o ile odwodnienie tarasu lub balkonu zostanie wykonane prawidłowo już na etapie tworzenia tych konstrukcji. 

Jak prawidłowo wykonać odprowadzenie wody z balkonu oraz tarasu?

Aby poprawnie wykonać odprowadzenie wody z balkonu lub tarasu należy przede wszystkim wiedzieć, że powinno ono składać się z dwóch elementów. Pierwszym z nich jest prawidłowo i szczelnie wykończona strefa okapowa konstrukcji, która będzie odpowiadała za odprowadzanie wody poza jej obszar do rynny lub odpowiednio chłonnego gruntu. Drugim elementem jest natomiast izolacja przeciwwodna. Powinna być wykonana na całej płycie tarasowej z zastosowaniem materiałów właściwie dobranych do sposobu wykańczania tarasu lub balkonu za pomocą płytek. Dodatkowo ważne jest także to, aby została ona również szczelnie połączona z elementami strefy okapowej, tworząc wraz z nimi skuteczne odwodnienie tarasów i balkonów. 

Do prac związanych z wykonaniem odprowadzenia wody z balkonu lub tarasu należy natomiast przystąpić, gdy warstwa posadzkowa konstrukcji jest już gotowa, ale płytki nie zostały jeszcze na niej ułożone. 

Jakich materiałów użyć do wykonania odwodnienia tarasów i balkonów?

Sama wiedza jak wykonać odprowadzenie wody z balkonu lub tarasu to jednak nie wszystko. Duże znaczenie w tym przypadku ma również dobór w tym celu odpowiednich materiałów. Dlatego też warto w tym przypadku postawić na gotowe systemy marki Renoplast https://renoplast.pl/systemy. Są one bowiem dostępne w wariantach przeznaczonych do różnych wykończeń posadzki balkonu lub tarasu, a do tego składają się z elementów ułatwiających ich montaż. Wchodzące w ich skład profile okapowe cechują się natomiast wysoką odpornością na korozję, gdyż wykonywane są z aluminium wzbogaconego o dodatkową powłokę poliestrową oraz mają odpowiednio wyprofilowany kształt, ułatwiający zachowanie szczelności między strefą okapową a izolacją przeciwwodną. Systemy te znacząco usprawniają więc przebieg wszelkich prac związanych z wykonaniem odwodnienia balkonu czy tarasu i gwarantują jego trwałość oraz niezawodność. 

O czym należy pamiętać wykonując odprowadzenie wody z balkonu i tarasu? 

Poza właściwą kolejnością prac oraz odpowiednio dobranymi materiałami istnieje dodatkowo także kilka kwestii, o których należy, pamiętać wykonując odwodnienie balkonu i tarasu, aby było ono w pełni skuteczne. Zalicza się do nich wobec tego między innymi:

  • zachowanie około 2% spadku na całej szerokości płyty balkonowej lub tarasowej, skierowanego w stronę strefy okapowej, 
  • zastosowanie przerw dylatacyjnych między poszczególnymi elementami strefy okapowej,
  • przeprowadzenie najpierw montażu profili okapowych, a następnie wykonanie izolacji przeciwwodnej, która musi się z nimi szczelnie połączyć. 

Podsumowując, odwodnienie tarasu i balkonu to jeden z kluczowych elementów tych konstrukcji, który pozwoli się nimi cieszyć przez długi czas, bez konieczności wykonywania kosztownych remontów. Dlatego też na etapie ich wykonywania warto zwrócić na nie szczególną uwagę zarówno pod względem poprawnego wykonania odprowadzenia wody, jak i właściwego dobrania w tym celu materiałów.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie