Jak ratować branżę turystyczną. Mocny głos z Krakowa i Małopolski

pixabay.com

Kraków i Małopolska mają pomysł, jak ratować branżę turystyczną. Rada Miasta Krakowa zaapelowała do rządu i premiera o wprowadzenie sektorowej Tarczy Antykryzysowej dla Turystyki. Podobny apel za kilka dni wystosuje Sejmik Województwa Małopolskiego.

„Małopolska i Kraków są zagłębiem turystyki – największym turystycznym regionem Polski, posiadającym wciąż bardzo duży potencjał wzrostowy. Turyści w Krakowie w ubiegłym roku zostawili aż 7 mld zł (…). Zasadne jest uruchomienie ogólnopolskiej Tarczy Antykryzysowej dla branży turystycznej, celem ochrony polskich przedsiębiorców, właścicieli infrastruktury, którzy mogą być zmuszani do zamykania i wyprzedawania majątku – bazy noclegowej międzynarodowym instytucjom finansowym i zagranicznym korporacjom turystycznym” – czytamy w rezolucji Rady Miasta Krakowa przyjętej na środowej sesji.

Już tydzień temu do stworzenia specjalnego programu ratowania branży turystycznej przekonywało Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski (SGiPM). Rada Miasta Krakowa w swojej rezolucji poparła inicjatywę i pomysły SGiPM. To samo w najbliższy poniedziałek zrobi małopolski sejmik.

Kazimierz Barczyk (PO), przewodniczący SGiPM, inicjator Tarczy Antykryzysowej dla Turystyki mówi, że ponadpartyjne poparcie dla wsparcia branży turystycznej nie powinno w Małopolsce specjalnie dziwić. – Przecież to jedna z najważniejszych dziedzin gospodarki dla Krakowa i Małopolski. To dobrze, że następuje już odmrażanie gospodarki, ale branża turystycznie będzie podnosić z tego kryzysu przez kilka lat. Bez specjalnego wsparcia sobie nie poradzi – podkreśla Kazimierz Barczyk.

Grzegorz Biedroń (PiS), prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej, zwraca uwagę, że szczególnego wsparcia będą wymagały takie miejsca jak Kraków, Wieliczka czy Oświęcim, które żyją z zagranicznych turystów. – A ci szybko do nas nie przyjadą – zauważa nasz rozmówca. Jego zdaniem apele Rady Miasta i Sejmiku Województwa będą bardzo ważne, ale trzeba je raczej traktować jako impuls dla rządu do opracowania konkretnych form pomocy.

SGiPM proponuje specjalną Tarczę Antykryzysową dla Turystyki. Podstawową formą pomocy byłyby udzielanie nisko oprocentowanych pożyczek – 5, 10 i 15-letnich. Samorządowcy uważają, że taka pomoc nie byłaby zbyt kosztowna dla budżetu, a zapewniałaby firmom turystycznym stabilność finansową. Kolejny postulat to powołanie przez rząd Polskiego Funduszu Turystyki oraz obniżenie przez gminy stawek podatku od nieruchomości.

Grzegorz Skowron

Samorządowcy z Małopolski chcą Tarczy Antykryzysowej dla Turystyki. Mają propozycje

Zobacz także