Jak ustawić swój aparat, by wykonywał czyste zdjęcia szybkim przedmiotom?

Dzięki aparatom fotograficznym możemy uwieczniać ważne dla nas momenty naszego życia. Pamięć bywa zawodna, a zdjęcia pozostaną na wiele, wiele lat. Często jednak robiąc zdjęcia zwierzętom, samochodom lub bawiącym się dzieciom, ostateczna fotografia nie jest ostra, kształty się rozmywają, a na zdjęciu nic nie widać. Taki problem mogą mieć zarówno osoby prywatnie robiące zdjęcia, jak i początkujący fotografowie. Co zrobić, aby zdjęcia w ruchu wyszły wyraźnie?

Ustawienia aparatu i odpowiednie warunki 

Podczas robienia zdjęć w ruchu, np. biegających dzieci czy przejeżdżających aut, zadbaj o jak najwięcej światła, najlepiej naturalnego. Jedna lampka święcąca się w ciemnym pokoju niewystarczająco doświetli pomieszczenie, a zdjęcie wyjdzie bardzo rozmazane. Zdjęcia w ruchu rób na dworze, w godzinach porannych lub po południu, gdy jest najlepsze słońce. 

Na to czy nasze zdjęcie wyjdzie ostro, wpływa nie tylko otoczenie i ilość naturalnego światła. Bardzo ważne jest również zastosowanie odpowiednich ustawień w aparacie, którym się posługujemy. Najlepszym wyborem będzie ustawienie ISO 800 lub nawet 1600, 3200 czy 6400. Nie martw się ewentualnymi szumami na zdjęciu – chodzi przede wszystkim o ostrość zdjęcia. Następnie ustawiamy czas naświetlenia. Ważne jest, aby ustawić go na jak najmniejszą wartość, aby maksymalnie skrócić czas naświetlania naszej fotografii. Wtedy uda nam się uchwycić ruch obiektu na zdjęciu bez rozmazania jego kształtu.

Jaki aparat do zdjęć w ruchu? 

Aby zrobić dobrze wyglądające zdjęcia obiektów, które się poruszają, nie ma potrzeby kupowania najdroższego sprzętu. Wystarczy zadbać o odpowiednie warunki oraz odpowiednio ustawić parametry naszego sprzętu, zgodnie z propozycjami powyżej. Oprócz podstawowych ustawień znajdujących się w każdym aparacie niektóre modele mają opcję robienia zdjęć w seriach. Używając tego trybu, jest większa szansa na uchwycenie momentu, który najbardziej będzie nam odpowiadał i będzie najbardziej wyrazisty. 

Wiele osób również do robienia ciekawych zdjęć, szczególnie panoramicznych, używa w tym celu dronów. Czy takie zdjęcia mogą dobrze wyjść, jeśli sam dron jest w ciągłym ruchu? Oczywiście, że tak. Zdjęcia z drona  mogą być wspaniałą pamiątką z wakacji lub interesującym dodatkiem do Twojego portfolio, jednak trzeba wiedzieć, jak się do tego zabrać. Jednak, tak jak z każdym innym zajęciem, praktyka czyni mistrza. 

Fotografia otworkowa – co to jest? 

Osoby profesjonalnie zajmujące się fotografią, a także hobbiści, mogli słyszeć o tej technice. Fotografia otworkowa to technika wykonywania zdjęć, podczas której nie używa się obiektywu. Często można spotkać przypadki, gdy fotograf wcale nie używał aparatu. Ten sposób fotografowania polega na przepuszczeniu światła przez otwór w aparacie lub innym sprzęcie, które następnie pada na materiał światłoczuły umieszczony w środku. Tak właśnie powstaje obraz. 

Aby używać tej techniki, nie potrzebujemy zaawansowanych narzędzi. Wystarczy nam szczelne pudełko, do którego włożony zostanie materiał światłoczuły, a po drugiej stronie znajdzie się otwór, przez który ma wpadać światło. W gruncie rzeczy, może to być wszystko – pudełko po butach, po zapałkach, samochód, a nawet budynek. Najważniejsze o czym należy pamiętać, posługując się tą techniką, to zapoznanie się z wymaganą długością naświetlania materiału i sposobem wywoływania z niego zdjęcia. 

Zrobienie dobrego i wyraźnego zdjęcia może się wydawać skomplikowane na pierwszy rzut oka. W ostateczności nie jest to takie trudne – trzeba się tylko trzymać swojej wizji i zastosować przydatne wskazówki. Jeśli chcesz poznać ich więcej, zajrzyj na: https://www.mediaexpert.pl/poradniki/foto-i-kamery.

Najnowsze

Co w Krakowie