Jak z tą zielenią w Krakowie? Większość z nas ma łatwy dostęp do natury, ale…

Musisz przeczytać

Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach najłatwiej jest pogodzić wielkomiejskie życie z bliskością natury. Jak wypadł Kraków na tle innych miast? Wygląda na to, że nie tak najgorzej…

– Las w dużym mieście brzmi abstrakcyjnie? Pewnie mało kto zdaje sobie sprawę, że nawet w największych miastach lasy często zajmują większą powierzchnię niż tereny zurbanizowane – mówi ekspert portalu GetHome.pl Marek Wielgo.

Z danych Geoportal.gov.pl wynika, że wśród miast wojewódzkich najbardziej „zalesionymi” są Zielona Góra i… Katowice. Tereny leśne zajmują około połowy obszaru tych miast. Dla porównania, w stolicy Górnego Śląska udział terenów przemysłowych wynosi tylko niespełna 8%. Krakowa nie ma nawet w pierwszej dziesiątce.

W rzeczywistości udział zieleni w powierzchni miast jest znacznie większy, co wykazały badania naukowców z Obserwatorium Polityki Miejskiej Instytutu Rozwoju Miast i Regionów (IRMiR). Korzystali oni ze zdjęć satelitarnych. Wyniki tych badań wyraźnie się więc różnią od tych, które podaje Geoportal.gov.pl. Doszły bowiem m.in. parki, skwery, przydomowe ogródki, drzewa i krzewy między blokami oraz łąki. Nie zostały natomiast wzięte pod uwagę pola uprawne. W takim ujęciu Kraków zajmuje już piąte miejsce w Polsce.

W Obserwatorium Polityki Miejskiej IRMiR zbadano także dostępność zieleni, czyli udział mieszkańców danego miasta, którzy do terenów zieleni o powierzchni co najmniej 1 ha mogą dojść pieszo w ciągu maksymalnie 5 minut. Wśród miast wojewódzkich z najlepszą dostępnością są Rzeszów i Kraków. 

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca