Jak zmienić krakowskie dzielnice? Radny proponuje rewolucję

W lipcu powinny ruszyć prace Forum Przyszłości Dzielnic, których efektem będą zmiany dotyczące funkcjonowania krakowskich jednostek pomocniczych. Czy ma ich być mniej? Czym będą się zajmować. Jak będą finansowane? Swoje propozycje przedstawił radny Przyjaznego Krakowa Łukasz Wantuch. Ich realizacja będzie oznaczać rezolucję w dzielnicach.

Dyskusję o zmianach w dzielnicach już zainugurował przewodniczący rady Miasta Krakowa – Dominik Jaśkowiec.

Oto propozycje radnego Łukasza Wantucha:

1) Zmniejszenie liczby dzielnic z 18 do 7 i zmniejszenie liczby radnych dzielnicowych z 372 do 147.

2) Wprowadzenie rad osiedli i radnych osiedlowych pochodzących z nominacji, tak jak członkowie Rady Budżetu Obywatelskiego czy zespołów zadaniowych. Będą to najbardziej aktywni mieszkańcy danego terenu wybrani w drodze szerokich i publicznych konsultacji społecznych.

3) Ustalenie stałej diety radnego dzielnicowego w wysokości połowy diety radnego miasta, czyli 1200 zł bez względu na członkostwo w zarządzie, komisji czy ilości delegacji. Taki sam system jest stosowany w radzie miasta, jedyny wyjątek to brak konieczności składania deklaracji majątkowej. Radny osiedlowy- funkcja społeczna.

4) Zmiana JOW-ów na MOW-y, czyli Małe Okręgi Wyborcze – trzy mandatowe.

5) Wprowadzenie zasady, że budżety rad dzielnic to minimum 1% budżetu miasta- czyli zwiększenie z 44 mln do 70 mln.

6) Połowa budżetu dzielnicy to tzw. indywidualny budżet radnego dzielnicowego, wraz z przejściem na następny rok niewykorzystanych środków.

7) Zniesienie limitu wieku przy czynnym i biernym prawie wyborczym do rady dzielnicy- tak samo jak przy Budżecie Obywatelskim. Jeżeli 16 latek chce kandydować, to niech kandyduje – wyborcy decydują.

8) Wybory do rad dzielnic wyłącznie w formie elektronicznej, zarówno pasywnej jak i aktywnej.

9) Bezpośrednie wybory powszechne Przewodniczącego Rady Dzielnicy oraz zmiana jego roli i uprawnień (opcja do rozważenia, zmienia to całkowicie system działania rady dzielnicy).

10) Zakaz łączenia funkcji radnego miasta oraz radnego dzielnicy lub osiedla.

11) Zniesienie zakazu organizowania wyborów do rad dzielnic połączonych z innymi wyborami- obecnie wymóg ustawowy.

12) Dlatego istnieje konieczność stworzenia projektu „ustawy krakowskiej”. Nie będzie to kalka „ustawy warszawskiej”, dzielnice nie będą gminami, ale wprowadzi inne rozwiązania, na przykład osobowość prawną czy też obligatoryjny udział w podatkach.

Łukasz Wantuch

Co myślicie o tych propozycjach? Może macie inne pomysły…

Redakcja KRKnews

Teksty publikowane w dziale Publicystyka są prywatnymi opiniami autorów. Chcesz podzielić się swoimi przemyśleniami lub wyrazić swoje zdanie na naszym portalu? Napisz: redakcja@krknews.pl

3 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie