Jaki pierwszy rower kupić dziecku?

Przyjmuje się, że odpowiedni czas na naukę jazdy na rowerze, zaczyna się około drugiego lub trzeciego roku życia. Najpierw zaczynamy od rowerków biegowych, które pomogą maluchowi wytrenować koordynację ruchową, równowagę i umiejętność orientacji w przestrzeni. Rower daje masę frajdy, a i zapewnia korzystne warunki do rozwoju fizycznego i psychicznego dziecka.

Pierwsze rowerki dla dzieci

Rower należy do najpopularniejszych i najbardziej lubianych środków transportu. Dorośli znają zalety jazdy na rowerze – zdrowotne, ekologiczne oraz oszczędnościowe. Nic dziwnego, że warto wpajać dziecku miłość do jednośladu, zwłaszcza że to właśnie rower pozwala dziecku w zdrowy i bezpieczny sposób spożytkować pokłady energii. Dzieci dorastające z rowerem, ćwiczą swoją motorykę, koncentrację, zręczność i koordynację ruchową, są bardziej zahartowane, zdrowsze i silniejsze psychicznie. Specjalnie dla potrzeb maluchów wymyślono rowerki biegowe. W sklep rowerowy Kraków znajdziesz zabawne na pierwszy rzut oka rowerki bez pedałów, które są kamieniem milowym w nauce dziecka jazdy na rowerach przeznaczonych dla dorosłych miłośników kolarstwa. To łatwy i bezpieczny sposób nauki jazdy na rowerze. Kiedy nasze dziecko opanuje balansowanie ciałem, rozwinie swą koordynację, warto pomyśleć o przejściu na wyższy poziom wprowadzania go w arkana jazdy na rowerze.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze rowerka?

Przy wyborze rowerków w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na wygląd. Na szczęście oferta rowerów dostępnych na rynku, kolorów i zdobień, jest tak duża, że z kwestie estetyczne z powodzeniem mogą zejść na dalszy plan, ustępując miejsca bezpieczeństwu i jakości wykonania. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy wzrost naszego dziecka będzie odpowiedni dla konkretnego modelu, zawsze możemy zwrócić się z prośbą o pomoc do sprzedawcy. Ważną kwestią do rozpatrzenia jest materiał wykonania rowerka. Drewno to stabilny i lekki materiał, stosunkowo miękki, więc bezpieczny, niestety też mniej odporny na uszkodzenia na przykład na obicia. O wiele lepiej radzi tu sobie metal, z drugiej strony rowerek wykonany z metalu będzie nieco cięższy. Zwróćmy też uwagę na rodzaj hamulca: torpedo, jeśli oberek został wyposażony w pedał lub hamulec umieszczony w kierownicy. Fakt, że rowerki dla dzieci posiadają hamulce, nauczy je odruchu hamowania przy jeździe na prawdziwym rowerze.

Jak uczyć dziecko jazdy na rowerze?

Podobnie jak stawianie pierwszych kroków pierwsza samodzielna jazda na rowerze jest dla dzieci i rodziców niemałym wydarzeniem. Rodzice są dumni, widząc swoje coraz bardziej usamodzielniające się dziecko, dzieci zaś budują swoje poczucie własnej wartości i chęć poznawania świata. Naukę możemy zacząć na podwórku lub w parku, koniecznie na zielonej trawie, gdzie w razie upadku będzie miękko i cała jazda nie skończy się strachem przed rozbiciem kolan. Dobrze, aby dziecko nie patrzyło w dół, na pedały, a przed siebie oraz mocno trzymało kierownicę. W czasie jazdy nie powinniśmy pomagać dziecku poprzez przytrzymywanie mu siodełka lub kierownicy – lepiej przytrzymywać je za bluzę, za ramię, aby w odpowiedniej chwili puścić.

Najnowsze

Co w Krakowie