Jakie rośliny wykorzystuje się w uprawie hydroponicznej?

Hydroponiczna uprawa roślin może być stosowana w przypadku różnych odmian ziół, warzyw czy owoców. Jeżeli planujesz wdrożyć u siebie tę innowacyjną metodę, zastanów się, jakie plony chcesz w ten sposób uzyskać. Na pewno mają one szansę być bardziej bujne i obfite niż w tradycyjnej uprawie, ale żeby faktycznie tak się stało, dowiedz się, gdzie i kiedy najlepiej sprawdzają się systemy hydroponiczne.

Hydroponiczne uprawy – na czym polegają?

Wiedza na temat hydroponiki wciąż jeszcze jest w naszym kraju niewielka. Zacznijmy zatem od ustalenia, na czym właściwie polegają systemy hydroponiczne. Otóż uprawa hydroponiczna roślin odbywa się w kontrolowanych warunkach w miejscach, które są do tego odpowiednio przystosowane. Uprawy wertykalne odnoszą sukces bez względu na warunki glebowe czy pogodowe. To możliwe dzięki zautomatyzowanym systemom nawadniania czy oświetlenia, w jakie wyposażone są kontenery do upraw hydroponicznych.

Uprawa hydroponiczna – kiedy się sprawdzi?

Rolnictwo hydroponiczne świetnie sprawdza się jako odpowiedź na wyzwania współczesnego świata. Problemy z dostępnością żyznych gruntów, konieczność bieżącego kontrolowania upraw i uzależnienie od warunków pogodowych – to wszystko może rozwiązać hydroponika.
Zwłaszcza w przypadku niektórych odmian ziół, warzyw czy owoców, uprawa hydroponiczna może okazać się lepsza od tradycyjnej. Więcej o tym przeczytasz w artykule: Automatyzacja w rolnictwie wertykalnym.

Jakie rośliny uprawiać w systemie hydroponicznym?

Przy wybieraniu roślin, które najbardziej nadają się na uprawy hydroponiczne, kieruj się ich zapotrzebowaniem na światło. Najwydajniejsza w tych warunkach okaże się hodowla roślin z krótkim cyklem wzrostu, osiągających wysokość nieprzekraczającą 30 cm. Największe plony udaje się osiągnąć w przypadku:

  • warzyw liściastych – sałaty, szpinaku, rukoli, jarmużu,
  • ziół – bazylii, kolendry, mięty,
  • owoców – truskawek.

Ale nie tylko. Okazuje się, że wraz z rozwojem systemów hydroponicznych udaje się także z sukcesem (i zyskiem) hodować inne rośliny – jadalne i ozdobne. Wśród nich są nawet odmiany egzotyczne, które w naturalnym polskim klimacie nie miałyby szansy na przetrwanie. To np. rukola wasabi, kapusta chińska czy drogocenny dla zdrowia amarantus.

Kiedy hydroponika się nie sprawdzi?

Czy to oznacza, że innych roślin nie można uprawiać z wykorzystaniem hydroponiki? Niekoniecznie – zazwyczaj również inne odmiany poradzą sobie w kontrolowanych warunkach, jednak ich hodowanie może okazać się nieopłacalne. A to głównie ze względu na wysokie koszty energetyczne ponoszone w związku z utrzymaniem uprawy hydroponicznej.

Dlatego też zawsze warto rozważyć tę decyzję indywidualnie, opierając się na danych – ustal, jaka jest optymalna temperatura i pH dla roślin, jakie zamierzasz uprawiać. Jak duże są? Jak długo rosną? W razie wątpliwości, czy hydroponika będzie dobrym wyborem możesz skonsultować to ze specjalistą.

 

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie