„Jedno państwa, dwa systemy prawne”

Zagrożenia, jakie niesie ze sobą dualizm prawny w państwie – to temat drugiej edycji Klubu Obywatelskiego Kraków, który tym razem odbędzie się w Klubie pod Jaszczurami w poniedziałek, 4 kwietnia o godzinie 18.00. Gościem specjalnym spotkania będzie prof. Andrzej Zoll.

Okazuje się, że nie po raz pierwszy w historii III RP mamy do czynienia z istnieniem dwóch równoległych systemów prawnych. Podobna sytuacja miała miejsce przed uchwaleniem Konstytucji w 1997 roku.

Plakat
Plakat

– Oczywiście różnego typu rozbieżności w środowisku prawniczym są zjawiskiem naturalnym, jednak zazwyczaj dotyczyły one wykładni, a nie samego faktu obowiązywania konkretnych regulacji prawnych – precyzuje prof. Zoll.

– W trakcie spotkania będziemy dociekać charakteru zachodzących zmian prawnych w Polsce i ich dalekosiężnych skutków dla funkcjonowania państwa. Z pewnością pojawią się pytania o reakcję na opinię Komisji Weneckiej czy dalsze losy publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego, jednakże punktem wyjścia naszej dyskusji będzie wspólne określenie przez uczestników czym tak naprawdę jest praworządność – dodaje Anna Gapys, prowadząca debatę.

– Klub Obywatelski to nowa inicjatywa edukacyjna dla mieszkańców Krakowa, przestrzeń rozmów, które w jasny sposób określą czym dla obywateli jest państwo, za co ma odpowiadać a co ma pozostawić w gestii obywateli – mówi Jacek Niedźwiecki, jeden z pomysłodawców cyklicznych spotkań, współprowadzący spotkanie.

Debata z udziałem profesora Zolla w Klubie pod Jaszczurami ma charakter otwarty. Wstęp wolny. Patronem spotkania jest portal KRKnews.

(ip)

Najnowsze

Co w Krakowie