Ważny krok w kierunku budowy wiaduktu nad torami kolejowymi w ulicy Kąpielowej

Jest decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy wiaduktu nad torami kolejowymi w ulicy Kąpielowej. To ważny krok w kierunku realizacji tej inwestycji. Teraz przyjdzie czas na [projekty budowalne i uzyskania zgody na realizację tej inwestycji drogowej.

Starania o budowę tego wiaduktu trwają od wielu lat. Teraz – w związku z planami budowy linii kolejowej do Myślenic i zwiększenia ruchu pociągów w kierunku Skawiny – jest on jeszcze bardziej potrzebny. Przejazd prze tory kolejowe przy zamykaniu szlabanów co kilka minut, sparaliżowałby ruch nie tylko na samej Kąpielowej, ale także na ulicy Zakopiańskiej.

Sam wiadukt będzie miał ok. 320 metrów długości, ale konieczna będzie przebudowa układu drogowego na długości (w sumie) około jednego kilometra. Wybudowane zostaną nowe skrzyżowania ulicy Kąpielowej z Armii Kraków oraz Armii Kraków z Kolejarzy. Rozbudowane zostanie skrzyżowanie Kąpielowej z droga dojazdową do dworca kolejowego i parkingu park and ride przy stacji Swoszowice.

Decyzja środowiskowa zakłada wywłaszczenie właścicieli dwóch nieruchomości – przy ul. Kąpielowej nr 11 i 13. Przewidziano usunięcie 125 drzew oraz krzewów i form krzewiastych o łącznej powierzchni ok. 1,5 tys. metrów kwadratowych. „Dokonane zostaną nasadzenia zastępcze w stosunku minimum 1:1, z wykorzystaniem rodzimych gatunków drzew” – czytamy w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla wiaduktu w ulicy Kąpielowej.

Fot. krakow.pl

Ta decyzja to ważny, ale nie ostatni krok w przygotowaniach do realizacji tej inwestycji. Kiedy decyzja środowiskowa stanie się prawomocna, przyjdzie czas na zlecenie szczegółowych projektów technicznych. One będą podstawą do uzyskania na pozwolenie na budowę, Ta ruszy dopiero za kilka lat.

(GEG)

Najnowsze

Co w Krakowie