Jest decyzja w sprawie opłat za śmieci – czasowo na starych zasadach, ale z 20-procentową podwyżką

fot. KRKnews

Opłaty zaśmieci będą naliczane na starych zasadach, ale stawki wzrosną o 20 proc. Taką propozycję przedstawi radnym na piątkowej nadzwyczajnej sesji Rady Miasta prezydent Jacek Majchrowski.

– Rozumiem argument, że w tej sytuacji dyskusja nad sposobem naliczania opłat, a przecież to budziło największe kontrowersje, jest utrudniona – mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. – Dlatego zaproponujemy, by tego teraz nie rozstrzygać, tylko pozostawić stary sposób naliczania opłat, ale zwiększyć stawkę o ok. 20 proc. Pozwoliłoby nam to zapewnić bezpieczeństwo finansowania systemu w sytuacji, gdy trudno przewidzieć rozwój dalszych wydarzeń – zaznacza prezydent. I dodaje, że gdy Rada Miasta Krakowa powróci do normalnego funkcjonowania, miasto wróci do dyskusji, który sposób naliczania opłat jest najlepszy. 

Radni mieli podjąć decyzje w sprawie nowych stawek opłat za śmieci w lutym. Jednak miasto wydłużyło czas konsultacji społecznych ze względu na ogromne kontrowersje, jakie wywołała propozycja naliczania opłat od każdego gospodarstwa domowego – bez względu na to, ile liczy osób. Później uchwała miała zostać przedstawiona na sesji Rady Miasta Krakowa w połowie marca, ale związku ze stanem zagrożenia epidemicznego w Polsce najbliższe sesje RMK odwołano i na ten moment nie wiadomo, kiedy radni będą mogli normalnie pracować. W najbliższy piątek odbędzie się nadzwyczajna sesja.

GS

Opłaty za śmieci w Krakowie. Kilka propozycji nowych stawek. Plusy i minusy każdej z nich

Zobacz także