Jest plan dla dawnego Tesco, nie ma zgody na mieszkania

Musisz przeczytać

Sklepy wielkopowierzchniowe i usługi – takie funkcje pozostaną na obszarze między ulicami Kapelanka, Grota Roweckiego i Kobierzyńską. Gotowy jest już projekt uchwały zatwierdzający plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu, gdzie kiedyś funkcjonowało Tesco, a dziś jest Kaufland. W projekcie planu nie ma mowy o zabudowie mieszkaniowej. Jest zgoda na podwyższenie zabudowy do 25 metrów.

Na pierwszej powakacyjnej sesji radni zajmą się planem zagospodarowania przestrzennego dla obszaru między ulicami Kapelanka, Grota Roweckiego i Kobierzyńskiej. To teren, na którym stoi m.in. centrum handlowe (kiedyś Tesco, dziś Kaufland). Znaczna część gruntów w tym obszarze należy do firmy deweloperskiej, która kupiła je od Tesco z myślą o wybudowanie w tym miejscu wielkiego osiedla mieszkaniowego. Firma wcale się z tym nie kryła, ale kiedy ogłosiła swoje zamierzania, urzędnicy zaproponowali rozpoczęcie prac nad planem zagospodarowania przestrzennego, który miałby utrzymać obecny charakter tego terenu – usługowy ze sklepem wielkopowierzchniowym. Radni zgodzili się na przygotowanie takiego planu i teraz zbliżamy się do ostatecznych decyzji.

Co zakłada plan nazywany „Kapelanka”? Najważniejsze to utrzymanie dotychczasowego charakteru zagospodarowania tego miejsca, czyli usługi, w tym handel wielkopowierzchniowy. Można będzie tu budować hotele, pensjonaty, domy studenckie, domy opieki społecznej, obiekty gastronomii, a także biurowce. Jest zgoda na zwiększenie wysokości zabudowy budynków usługowych. Dziś najwyższy budynek (hotel pielęgniarek) ma 20 metrów. Po chwaleniu planu zabudowa będzie mogła sięgać nawet 25 metrów. Od strony ulicy Kapelenka i Grota Roweckiego, za hotelem pielęgniarek, przewidiziano pasy zieleni ochronnej. Z kolei obok przystanku autobusowego przy Kapelance (róg Kobierzyńskiej) będzie niewielki, ogólnodostępny skwer.

Zwolennicy przeznaczenia tego terenu pod mieszkania sugerują, że nawet plan zagospodarowania przestrzennego nie zablokuje zabudowy mieszkaniowej w tym terenie. Teoretycznie w budynkach usługowych mogą być lokale mieszkalne przeznaczone na długoterminowy najem. A to w praktyce będzie oznaczać, że na części terenu między Kapelanką, Grota Roweckiego i Kobierzyńskiej powstanie osiedle mieszkaniowe. Czy tak się rzeczywiście stanie, będzie się można przekonać najwcześniej za kilka lat.

(GEG)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

5 KOMENTARZE

5 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca