Jest zawiadomienie na policje w związku z usunięciem flagi Ukrainy z Kopca Kościuszki. Reakcja Wojewody Malopolskiego

Wojewoda Małopolski Krzysztof Klęczar złożył zawiadomienie na policję oraz do Komisji Etyki Poselskiej w sprawie uśnięcia ukraińskiej flagi z Kopca Kościuszki. 

– W związku z informacją, że poseł Grzegorz Braun usunął z Kopca Kościuszki flagę Ukrainy, służby prawne Wojewody Małopolskiego zwrócą się do Komendy Wojewódzkiej Policji o ocenę tych działań z punktu widzenia przestrzegania norm prawnych – informuje Małopolski Urząd Wojewódzki. 

Przypomnijmy. Dzisiaj rano Grzegorz Braun udostępnił na platformie X nagranie, na którym widać, jak usuwa flagę Ukrainy z kopca Kościuszki w Krakowie. Film zamieszczony na platformie X opatrzył podpisem: „Flagę Ukrainy, która znajdowała się w niewłaściwym miejscu, jako uczciwy znalazca przekazuję do konsulatu w Krakowie”. Braun dodał też hasztagi: „Stop Ukrainizacji Polski” oraz „Żeby Polska była Polską”.

Grzegorz Braun zerwał ukraińską flagę z Kopca Kościuszki

Do sprawy ściągnięcia flagi odniósł Wojewoda Małopolski Krzysztof Klęczar. W ocenie Wojewody Małopolskiego usunięcie flagi z Kopca Kościuszki jest działaniem wbrew tak wyrażonej i uargumentowanej decyzji podmiotu będącego historycznym i prawnym opiekunem Kopca Kościuszki. Jako takie działanie to wymaga oceny z punktu widzenia potencjalnych konsekwencji prawnych.

Instytucją sprawującą opiekę nad Kopcem Kościuszki jest Komitet Kopca Kościuszki, którego prezesem jest prof. dr hab. Piotr Dobosz. Komitet na Zebraniu Walnym podjął jednomyślną uchwałę, że flaga Ukrainy obok flagi polskiej będzie pozostawać na Kopcu. 

– Powiewają nad Kopcem Kościuszki w Krakowie przede wszystkim Barwy Biało-Czerwone, ale też 4 lipca – flaga Stanów Zjednoczonych, a 14 lipca Tricolore Republiki Francuskiej, której Kościuszko jest honorowym obywatelem. W obecnym czasie rosyjskiej agresji na suwerenne państwo ukraińskie nie mogła tu nie zawisnąć flaga Ukrainy. Na tym naszym narodowym pomniku jest ona symbolicznym wyrazem oczywistej solidarności nas Polaków z Ukraińcami, obywatelami niepodległego Państwa, których niesprawiedliwie spotkało nieszczęście wojny – argumentował to stanowisko prezes Mieczysław Rokosz – czytamy w komunikacie Małopolskiego Urzedu Wojewódzkiego. 

Do sprawy odniosła sie krakowska Policja.  – W związku z dzisiejszą (04.06.2024) interwencją na Kopcu Kościuszki przy al. Waszyngtona dotyczącą kradzieży flagi ukraińskiej i uszkodzenia mienia w postaci masztu i jednej z kamer, na miejscu zdarzenia krakowscy policjanci przeprowadzili oględziny i gromadzą dowody w tej sprawie. Materiał zostanie przesłany do prokuratury celem oceny prawno – karnej przekazała Komenda Miejska Policji w Krakowie. 

Patrycja Bliska 

 

 

Najnowsze

Co w Krakowie