„Rada„Rada„Rada
„Rada„Rada„Rada

Jeszcze jeden pomysł na nazwę skweru przed siedzibą PiS w Krakowie

Musisz przeczytać

Rehabilitacja po Covidowa
Rehabilitacja po Covidowa

Do Rady Dzielnicy I Stare Miasto wpłynął wniosek o nazwanie skweru przy ul. Retoryka, pomiędzy ul. Piłsudskiego a Zwierzyniecką, imieniem Teodora Talowskiego. Wniosek ma być głosowany na nadzwyczajnej sesji rady dzielnicy. Nawet jeśli zostanie podjęta taka uchwała, ostateczny głos w tej sprawie ma Rada Miasta Krakowa. A większość radnych miejskich chce, by był to Skwer Praw Kobiet.

Taki projekt uchwały, zainicjowany przez Małgorzatę Jantos z Koalicji Obywatelskiej, jest już gotowy i czeka na rozpatrzenie. Radny PiS Michał Drewnicki zgłosił do niego poprawkę – chce, by patronką skweru przed krakowską siedzibą jego partii była Karolina Lanckorońska wybitnej Polski, która „pokazała, że kobiety były, są i będą ważne dla naszej narodowej wspólnoty i historii”. Teraz pojawia się trzeci pomysł – nazwaniem skweru imieniem Teodora Talowskiego, wybitnego architekta, który zaprojektował wiele kamienic przy ulicy Retoryka.

O nowej propozycji poinformował w mediach społecznościowych Jędrzej Chodziński, radny Dzielnicy I Stare Miasto. Jego zdaniem firmują go -głównie radni związani z PiS. Mam wrażenie, że nowy wniosek nie ma na celu uhonorowanie wybitnej osoby, a przeciwstawienie się pomysłowi nadania temu skwerowi imienia Praw Kobiet – skomentował radny Chodziński. – To właśnie przy tym skwerze znajduje się siedziba PiS i to tutaj od października odbywają się protesty przeciwko łamaniu Praw Kobiet przez partię obecnie rządzącą – przypomniał. I zwrócił uwagę, że Teodor Talowski został już uhonorowany w Krakowie ulicą, a Prawa Kobiet – nie.

Ale jak poinformował nas Wojciech Jakubowski, także radny dzielnicy I, inicjatorem uchwały w sprawie nadania skwerowi imienia Teodora Talowskiego jest Maciej Wicherek, członek Platformy Obywatelskiej, troje radnych podpisanych pod tym projektem nie należy do żadnej partii, troje jest z PiS, jedna ma zawieszone członkostwo w PiS. – Niestety wrażenia pana Chodzińskiego są mylne i rozmijają się z prawdą i rzeczywistością. Może nie przeczytał on wniosku i stąd jego mylne domniemania. Naszym jedynym celem jest uhonorowanie wybitnego architekta Teodora Talowskiego – podkreślił Wojciech Jakubowski.

(GS)

Harder
Harderfit
- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca