Jurajskie winnice na zamku w Korzkwi już w weekend

Nie macie planów na sobotę i niedzielę? Warto odwiedzić warownię w Korzkwi i poznać jurajskich winiarzy oraz producentów lokalnej żywności.

Spotkania z winem w niezwykłej scenerii średniowiecznego zamku w Korzkwi mają już kilkuletnią tradycję. Co roku, w połowie sierpnia, turystów zaprasza tutaj Stowarzyszenie Winiarzy Jury Krakowskiej, a poznanie fascynującej historii tego miejsca można połączyć z odkrywaniem kultury winiarskiej północnych okolic Krakowa. Nie inaczej będzie i w tym roku. W sobotę i niedzielę, 12 i 13 sierpnia w zamkowych komnatach na gości czekać będą winiarze z aż dziewięciu jurajskich winnic. Udział wezmą: Winnica Amonit, Winnica Goja, Winnica Kresy, Winnica Novi, Winnica nad Prądnikiem, Winnica Przybysławice, Winnica Słońce i Wiatr, Winnica św Jana oraz Winnica Zagardle. Będzie zatem okazja do wielu rozmów i zdobycia cennej wiedzy o małopolskim, a zwłaszcza jurajskim winiarstwie. Tym bardziej, że zarówno historycznie, jak i współcześnie to jeden z największych polskich rejonów winiarskich, w którym liczba winnic oraz powierzchnia upraw winorośli rosną z roku na rok z imponującym tempie.

Wina to niejedyna atrakcja weekendu w Korzkwi. Nieopodal zamku odbędzie się też kiermasz rzemieślniczych produktów spożywczych od gospodarstw działających na Jurze. W sobotę pojawią się producenci serów: Pemako z Zabierzowa z serami kozimi oraz Zagardle z dojrzewającymi serami krowimi, a także Piastrella, czyli producent makaronów i przetworów ze Skały i trzy gospodarstwa z przetworami z owoców i warzyw: Spiżarnia we Młynie, Domowa Spiżarnia oraz gospodarstwo M. Litewka. Będzie także wyśmienite pieczywo z piekarni Bochny Bachny. W niedzielę pojawią się inni producenci serów: Kozart (sery kozie) z Zelkowa oraz Serownia Podłazy (sery krowie), nadal będzie też można kupić przetwory, chleby i makarony. Nie zabraknie również rękodzieła.

Do Korzkwi można oczywiście dotrzeć samochodem, tylko… po co? Z pętli na Krowodrzy Górce można pod sam zamek dojechać miejskim autobusem nr 267. Podróż trwa zaledwie pół godziny, a na miejscu będzie można skorzystać z wszystkich zaplanowanych atrakcji. Wybierzcie się zatem do Korzkwi, w weekend pogoda ma być piękna i słoneczna!

Więcej szczegółów wydarzenia: https://www.facebook.com/events/302078382271193.

Szymon Gatlik

Przewodnik kulinarny i winiarski, miłośnik lokalnej kuchni, członek Slow Food International, międzynarodowej organizacji dbającej o “dobre, czyste i sprawiedliwe” jedzenie. Ekspert programu Polskie Skarby Kulinarne. Jest m.in. autorem tras kulinarnego zwiedzania Krakowa i jedynym certyfikowanym przewodnikiem po krakowskiej winnicy Srebrna Góra.

 

 

Najnowsze

Co w Krakowie