Jutro Krakowski Bieg Niepodległości. Pobiegną, aby kupić sprzęt medyczny dla noworodków

Już jutro, 11 listopada z  Błoń wyruszy Krakowski Bieg Niepodległości. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Vena-Sport, która od wielu lat organizuje wydarzenia sportowe wspierające krakowską kardiochirurgię dziecięcą. Celem tegorocznego biegu jest zebranie środków na zakup głowicy przezprzełykowej – sprzętu medycznego niezbędnego do operacji kardiochirurgicznych noworodków.

– My mamy cały czas nieustannie permanentne problemy z finansowaniem tego, co dotyczy najbardziej złożonych wad serca, bo te operacje są najbardziej kosztowne. Wymagają świetnego sprzętu, najlepszego jaki może być – mówi prof. dr hab. n. med. Janusz Skalski, prezes Fundacji Wspierania Kardiochirurgii Dziecięcej Schola Cordis. – W tym roku zbieramy na głowicę przezprzełykowa dla najmłodszych pacjentów, dla noworodków, bo ta, która była się niestety zepsuła i jest już niestety nienaprawialna. Trzeba kupić nową. To są dosyć duże koszty, a zatem ten bieg może nam pomóc, by uzbierać – dodaje.

Pod hasłem Krakowski Bieg Niepodległości kryją się tak naprawdę trzy różne imprezy biegowe.

Bieg główny

Poprowadzi on zawodników z Błoń przez urokliwe tereny Sikornika i Sowińca w kierunku kopca Piłsudskiego. Trasa łatwa, jednak dość wymagająca – suma podejść wyniesie około 528 metrów, a zawodnicy pobiegną nie tylko asfaltem, ale również przez tereny leśne – co w listopadzie może być wyzwaniem ze względu na warunki pogodowe. Start nastąpi z deptaka przy al. 3 Maja (na wysokości Kamienia Papieskiego) o godzinie 11.11.

Krakowska Mila Niepodległości

Na trasie długości 1918 metrów wytyczonej na deptaku wokół Błoń będzie można pobiec, potruchtać lub przejść przy wsparciu kijków. W biegu mogą wziąć udział również osoby z niepełnosprawnościami, poruszające się na wózkach. Mila niepodległości to impreza dla całych rodzin – nawet najmłodsi mogą w nim uczestniczyć za zgodą i pod opieką rodziców czy dziadków. Zawody rozpoczną się o godz. 10.00.

Bieg dzieci

Bieg odbędzie się na terenie zielonym Błoń. Dzieciaki pobiegną w czterech kategoriach wiekowych: zawodnicy do 6. roku życia, w wieku 7-9 lat, w wieku 10-12 lat i w wieku 13-16 lat. W tym biegu nie będzie prowadzona klasyfikacja – tu każdy jest pierwszy na mecie.

 

Patrycja Bliska 

 

 

Najnowsze

Co w Krakowie