Był jedynym kandydatem, nie został wybrany. Porażka Łukasza Kmity (PiS) w tajnym głosowaniu

Były wojewoda małopolski Łukasz Kmita nie został wybrany przez sejmik na nowego marszałka województwa małopolskiego. Był jedynym zgłoszonym kandydatem.

Rekomendowany przez Prawo i Sprawiedliwość kandydat na marszałka Województwa Małopolskiego Łukasz Kmita nie uzyskał wymaganej liczby głosów, mimo, że partia którą reprezentuje ma w sejmiku większość. W 39-osobowym sejmiku małopolskim, PiS ma większość – 21 mandatów. Koalicja Obywatelska ma 12 mandatów, a Trzecia Droga – sześć.

Grzegorz Małodobry z klubu Koalicji Obywatelskiej ocenił podczas sesji, że kandydat PiS, który jest posłem, a nie radnym „w jakiś sposób został przywieziony w teczce”. Radny Rafał Stuglik, rekomendując Łukasza Kmitę na marszałka województwa małopolskiego w imieniu klubu PiS, podkreślił, że kandydat ma bogaty życiorys samorządowy.  – Dał się poznać jako bardzo prężny, skuteczny samorządowiec, ale jednocześnie wszyscy go pamiętamy jako wojewodę małopolskiego, który działał w niezmiernie trudnych warunkach, m.in. pandemii – mówił Rafał Stulig.  

Za kandydaturą Łukasza Kmity w tajnym głosowaniu opowiedziało się 13 spośród 38 obecnych radnych, 22 radnych było przeciw, a dwóch wstrzymało się. Jeden głos był nieważny.

Tuż po przegranym głosowaniu, Kmita podziękował tym, którzy poparli jego kandydaturę. – Dla mnie nic się nie zmienia – dalej będę pracował na rzecz Małopolski, a jestem przekonany, że będzie to korzystne dla naszego regionu – podsumował poseł Kmita. 

38-letni Łukasz Kmita pochodzi z Olkusza. W latach 2020-2023 był wojewodą małopolskim. W ostatnich wyborach parlamentarnych został wybrany na posła z listy PiS.

Podczas obrad sejmiku nowo wybrani radni złożyli ślubowanie. Wybrali także przewodniczącego i wiceprzewodniczących sejmiku.

Przewodniczącym Sejmiku Województwa Małopolskiego został wybrany większością głosów Jan Tadeusz Duda z PiS, ojciec prezydenta RP Andrzeja Dudy. Jest profesorem nauk technicznych, profesorem zwyczajnym Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Był przewodniczącym Sejmiku Województwa Małopolskiego poprzedniej, VI kadencji.

– Jestem wzruszony faktem, że byłem jedynym kandydatem na przewodniczącego. Chciałbym, żeby ta kadencja upłynęła nam tak jak poprzednia, czyli na merytorycznej, rzeczowej dyskusji. Jeżeli było coś dobrego, to to kontynuowaliśmy, jeżeli nie było za dobrze, to korygowaliśmy, wprowadzaliśmy nowe rzeczy. Oczywiście, krytyka zawsze jest potrzebna. Chciałbym, aby na pierwszym miejscu było budowanie wspólnoty – podkreślił Jan Tadeusz Duda.

Na pierwszą wiceprzewodniczącą Sejmiku została wybrana radna PiS Jadwiga Wójtowicz. Na kolejnego wiceprzewodniczącego wybrano Wojciecha Skrucha (PiS).

 

Najnowsze

Co w Krakowie