Kąpielisko na Zakrzówku czynne od godz. 10.00 do 18.00

Wakacje coraz bliżej, a wraz z nimi otwarcie nowego kąpieliska na Zakrzówku. Znamy coraz więcej szczegółów związanych z funkcjonowaniem pływających basenów. Zarząd Zieleni Miejskiej planuje, aby wstęp na kąpielisko odbywał się od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 18:00. W tym czasie nad bezpieczeństwem kapiących się,  ma czuwać nawet 14 ratowników.Do dyspozycji będą mieli m.in. cztery łodzie wiosłowe i jedną motorówkę. 

Choć pływające baseny na Zakrzówku to w dalszym ciągu plac budowy,  to już niedługo, bo od 22 czerwca  zostaną udostepnienie mieszkańcom Krakowa.  Postanowiliśmy sprawdzić, jak będzie wyglądało zabezpieczenie osób korzystających z basenów i drewnianych pomostów. Nie wszyscy zdają sobie bowiem sprawę, że głębokość Zakrzówka to nawet 30 metrów. 

Kąpielisko zostanie wyposażone w 5 basenów o różnej głębokości, przeznaczone dla umiejących pływać, nieumiejących pływać oraz dla dzieci. Dno basenów wykonane jest z krat pomostowych, z żywic winylowych zbrojonych włóknem szklanym, o małych oczkach, co zapewnia bezpieczeństwo oraz komfort podczas kąpieli. Całość konstrukcji basenu jest podwieszona do konstrukcji pomostów w sposób zapewniający ich stabilizację. Zejście do basenów będzie odbywało się poprzez stalowe drabinki zawieszone na sztywno na stalowej konstrukcji pomostu.

W sezonie letnim, na terenie kąpieliska będzie dyżurować minimum 11 ratowników w dni powszednie oraz minimum 14 ratowników w weekendy i święta.  Aby zapewnić pełne bezpieczeństwo na terenie kąpieliska, pomosty będą wyposażone w 14 stanowisk dla ratowników z miejscem na sprzęt ratunkowy, oraz miejsca do cumowania łodzi ratunkowych. Ponadto kąpielisko będzie wyposażone w 7 szt. kół ratunkowych oraz 10 szt. tyczek ratowniczych. Od strony otwartego zbiornika, oraz pomiędzy zbiornikiem i skałami, zamontowane będą ochronne relingi linowe.Na wyposażeniu ratowników będą cztery łodzie: trzy wiosłowe i jedna motorowa. Przynajmniej jedna łódź ma na stałe patrolować otwarty teren kąpieliska. 

Codziennie przed otwarciem kąpieliska, czyszczone będą niecki basenowe  oraz
pomosty. Ratownicy będą  przesyłać raport do ZZM o panujących warunkach na kąpielisku: temperaturze powietrza, temperaturze wody, prędkości wiatru w m/s, kolorze obowiązującej na kąpielisku flagi, a w przypadku czerwonej flagi na kąpielisku, przyczynę jej obowiązywania. 

Wstęp na kąpielisko będzie bezpłatny, co na pewno zachęci wielu ludzi do odwiedzenia tego miejsca. Limit jednocześnie korzystających z kilku basenów i pomostów nie jest jeszcze dokładnie ustalony. ZZM zakłada, ze będzie to około 700/800 osób jednoczesnej. Wchodzący będą liczeni przez „kołowrotki” przy wejściach na kąpielisko, a kiedy limit się wyczerpie, kolejne osoby nie będą wpuszczane. Jak zapewnia Aleksandra Mikolaszek z Zarządu Zieleni Miejskiej, nie ma planów wprowadzenia płatnych biletów na kąpielisku. 

(JS)

 

 

7 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie