Kartka z kalendarza. 31 grudnia. Fotografia w końcu znajdzie swoje miejsce w Krakowie

Fotografia to też sztuka. I w Krakowie ma swoje muzeum, które przez lata borykało się z problemami, ale chyba w końcu znalazło swoje miejsce. Muzeum nie jest zbyt popularne, ale może wkrótce się to zmieni…

31 grudnia 1986 roku powstało w Krakowie Muzeum Fotografii. Ale jego początki sięgają roku 1972 – wtedy przy Krakowskim Towarzystwie Fotograficznym zorganizowano pierwsze muzeum. Jego inicjatorem był Władysław Klimczak, który przez lata zabiegał o stworzenie miejsca, gdzie będzie można przechowywać i prezentować zdjęcia.

Jeszcze przed oficjalnym powstaniem Muzeum Fotografii jako jednostki kultury mieściło się ono w Pałacu Pugetów przy Starowiślnej. Później siedzibę znalazło w Kamienicy Hetmańskiej na Rynku, skąd po powrocie budynku do poprzednich właścicieli zostało eksmitowane. Dziś muzeum mieści się przy ul. Józefitów 16. W 2018 roku tymczasową siedzibą muzeum stała się zabytkowa strzelnica przy ul. Królowej Jadwigi 220 na Woli Justowskiej.

Ale nowa siedziba główna Muzeum Fotografii w Krakowie powstaje przy ul. Rakowickiej 22 A. Konserwacja, modernizacja i rozbudowa przeznaczonego do tego celu zabytkowego budynku rozpoczęła się w lipcu 2019 roku. Powstaną tu nowoczesne przestrzenie ekspozycyjne, edukacyjne, biblioteka z czytelnią, księgarnia muzealna i kawiarnia. Otwarcie MuFo Rakowicka planowane jest na drugą połowę 2021 roku.

I wtedy może stać się nową atrakcją Krakowa…

Redakcja KRKnews

Najnowsze

Co w Krakowie