Kolejki na stacjach benzynowych. Krakowianie masowo wykupują paliwo (zdjęcia)

W związku z agresją Rosji na Ukrainę, po kraju zaczęła krążyć plotka, iż w Polsce zabraknie paliwa, bo z powodu konfliktu na Ukrainie wojsko musi mieć zapas do dyspozycji. Plotka okazała się skuteczna, bo od godzin popołudniowych kierowcy masowo zjeżdżają na stacje benzynowe, by zatankować. Prezes Orlenu Daniel Obajtek zapewnia: dostawy paliw są w pełni zabezpieczone i wszyscy nasi klienci będą obsłużeni.

Wojna w Ukrainie wywołała popłoch na światowych giełdach. Jej dokładnych skutków gospodarczych nie da się jeszcze przewidzieć, ale już wiadomo, że uderzy po kieszeniach kierowców – po raz pierwszy od 2014 roku baryłka ropy kosztuje ponad 100 dolarów! Strach przed rosnącymi cenami paliw i problemami z ich dostępnością doprowadził do utworzenia się kilkukilometrowych korków przed stacjami benzynowymi w całej Polsce.
Zdjęcia kolejek do stacji paliw napływają z różnych części kraju, nie tylko ze wschodnich regionów, sąsiadujących z Ukrainą. To samo dotyczy Mazowsza, Pomorza, Wielkopolski, a nawet Dolnego Śląska. Panika nie ominęła również Krakowa, gdzie tworzą się bardzo duże kolejki. Czytelnicy informują o tankowaniu paliw przez kierowców nawet do kanistrów i plastikowych pojemników.

Tymczasem eksperci apelują, aby nie ulegać panice. „Wiemy o klientach szturmujących masowo stacje benzynowe. Niekiedy ruch ten spowodowały nieprawdziwe informacje, że paliwa ma braknąć albo że gwałtownie podrożeje, np. jutro. Tymczasem to właśnie taki ruch może spowodować problemy z zaopatrzeniem! – przestrzegł na Twitterze Jakub Wiech, redaktor naczelny serwisu Energetyka24. Jakub Bogucki, analityk E-Petrol, również podkreśla, że nie ma żadnych informacji o tym, żeby paliwa miało zabraknąć z powodu tworzenia rezerwy dla wojska. Również  PKN Orlen, największy dostawca paliw w Polsce uspokaja – Dostawy ropy naftowej do rafinerii Grupy Orlen w Polsce, Czechach i na Litwie są w pełni zabezpieczone – poinformował PKN Orlen i zapewnił, że jego hurtowa sprzedaż odbywa się bez zakłóceń. – Zagwarantowane są również dostawy paliw na wszystkie stacje Orlen – podkreślono w informacji. Zaznaczono przy tym, że „w Grupie Orlen nie występują też żadne zakłócenia ani przerwy w funkcjonowaniu terminali i baz magazynowych”. W Polsce funkcjonuje ok. 1800 stacji tego koncernu.

A to sytuacja na stacji benzynowej przy ulicy Wielickiej…
Fot. Andrzej Masny
(JS)
 

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie