Koniec prac na ul. Dekerta za kilka tygodni. Cztery miesiące po terminie

Droga pod wiaduktem kolejowym na ul. Dekerta zostanie udostępniona dla kierowców i pieszych w drugiej połowie marca. To cztery miesiące po terminie, który został przesunięty w związku z koniecznością przeprowadzenia prac archeologicznych. W trakcie prac budowlanych odkryto fortyfikacje austriackiej Twierdzy Kraków, a także pozostałości zabytkowych rur wodociągowych.

Prace archeologiczne pod wiaduktem kolejowym dobiegają końca. Przypomnijmy,  trakcie przebudowy drogi – prowadzonej przez PKP PLK – w listopadzie 2022 roku natrafiono na fragmenty historycznych zabudowań. Jak się okazało, to między innymi ruiny XIX-wiecznej Twierdzy Kraków, które nie były uwzględnione na mapach. Były zlokalizowane zarówno pod jezdnią, jak i pod chodnikiem.

Odkrycia archeologiczne nie wstrzymały całkowicie prac przy wiadukcie. Wykonawcy realizowali te z nich, które nie naruszały znalezisk – „Decyzją służb konserwatorskich pozostałości murów Twierdzy Kraków będą zachowane. Projektanci obecnie uzgadniają najlepsze rozwiązanie dla tego zabytku” – informuje Piotr Hamarnik z zespołu prasowego PKP PLK. Zgodnie z nowym harmonogramem, wykonawcy planują zakończyć prace  w drugiej połowie marca.

fot. PKP PLK SA

Przebudowa ulicy rozpoczęła się w listopadzie. Nowy układ skrzyżowania  – piesi zyskają dodatkową przestrzeń, a zmiana kąta przecięcia jezdni ma ułatwić kierowcom określenie pierwszeństwa. „Takie pozytywne zmiany możliwe są do wprowadzenia dzięki nowej konstrukcji wiaduktu kolejowego (po modernizacji jest to obiekt jednoprzęsłowy, czyli nie ma już dodatkowych podpór po środku jezdni)” – informuje PKP PLK.

projekt przebudowanej ulicy Dekerta w rejonie wiaduktu kolejowego

 

 

 

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie