Uczniowie wracają do szkół, kwarantanna zostaje zniesiona

Mamy do czynienia ze schyłkiem pandemii – oznajmił minister zdrowia Adam Niedzielski. I zapowiedział zmniejszanie liczby łóżek covidowych w szpitalach i przywrócenie ich do normalnego funkcjonowania. Izolacja zostanie skrócona z 10 do 7 dni. Zostanie zniesiona kwarantanna po kontakcie z osobą zakażoną i po przyjeździe z zagranicy. I najważniejsze – uczniowie kończą naukę zdalną i wracają do szkół. Ale dopiero 21 lutego, o tydzień wcześniej niż pierwotnie planowano. Obowiązek zakładania maseczek w pomieszczeniach zamkniętych i komunikacji publicznej może zostać zniesiony dopiero w marcu.

– Za nami jest już apogeum piątej fali – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski na środowej (9 lutego 2022) konferencji prasowej. I przyznał, że teraz spodziewane są szybkie spadki liczby nowych zachorowań. Zaznaczył, że najprawdopodobniej w marcu będą podejmowane decyzje o dużym złagodzeniu restrykcji. Zapewniał, że system opieki zdrowotnej nie jest zagrożony, bo liczba hospitalizacji nie rosła tak jak liczba zakażeń, a od dziś już liczba pacjentów covidowych w szpitalach maleje. Jego zdaniem zmniejszenie liczby łóżek covidowych w szpitalach jest pierwszym sygnałem powrotu do normalności.

O zakończeniu nauki zdalnej i powrocie do szkół poinformował minister edukacji Przemysław Czarnek. Zapowiedział, że nauka zdalna potrwa o tydzień krócej niż pierwotnie planowano. Uczniowie wrócą do nauki w normalnym trybie 21 lutego 2022 roku. Kwarantanna po kontakcie z osobą zakażoną ma być zniesiona już od 10 lutego. Izolacja osób zakażonych zostanie skrócona za kilka dni. Domownicy mieszkający z osobą zakażoną będą na kwarantannie nie dłużej niż trwa izolacja osoby zakażonej.

(GS)

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie