Koronawirus. Obecne ograniczenia zostaną przedłużone? Co z maturami i egzaminem ósmoklasistów?

Musisz przeczytać

Jutro rząd podejmie ważne decyzje dotyczące ograniczeń, nakazów, zakazów mających zmniejszać ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Najprawdopodobniej rozwiązania obowiązujące do 11 kwietnia zostaną przedłużone. Także jutro ma zapaść decyzja dotycząca ewentualnego przesunięcia terminów egzaminu ósmoklasistów i matur.

Obecnie obowiązujące ograniczenia dotyczące szkół, przedszkoli, żłobków, uczelni, galerii handlowych, punktów usługowych obowiązują do 11 kwietnia, czyli do soboty. Na Święta Wielkanocne rząd zaleca pozostanie w domach i unikanie świątecznych spotkań z innymi. Wszystko wskazuje więc na to, że rząd zdecyduje się na wydłużenie obowiązujących ograniczeń, choć nie wiadomo, na jaki okres. Czy np. do końca kwietnia?

Przy takiej decyzji konieczne byłoby także przesunięcie terminu egzaminu ósmoklasistów. Jego przeprowadzenie w dniach 21-23 kwietnia wydaje się już nierealne, a gdyby wydłużono okres zamknięcia szkół o kolejne tygodnia automatycznie trzeba by przesunąć termin sprawdzianu na zakończenie podstawówki. A może rząd zdecyduje się na jego odwołanie?

Ciągle nie wiadomo też, co z tegorocznymi maturami,które powinny się rozpocząć 4 maja. Być może już jutro rząd podejmie jakąś decyzję w tej sprawie, choć równie dobrze może zwlekać ze zmianą terminu matur, tak jak to robił do tej pory.

Raczej nie należy spodziewać się wprowadzenia obowiązku noszenia maseczek w miejscach publicznych. Wprawdzie jeszcze kilka dni temu ze strony przedstawicieli rządu i Ministerstwa Zdrowia padały takie sugestie, ale ostatnio zmieniono retorykę w kierunku ewentualnego zalecenia noszenia maseczek. Mimo zapowiedzi, że sprzęt ochrony napływa do Polski, rząd nie jest w stanie zapewnić takiej ilości maseczek, by miał ją każdy i do tego mógł ją często zmieniać.

Przypomnijmy, że na początku marca rząd najpierw zamknął szkoły, przedszkola, żłobki i uczelnie, potem ograniczył handel w galeriach, zamknął granice, zakazał lotów, wprowadził ograniczenia w komunikacji publicznej i obostrzenia dotyczące poruszania się w przestrzeni publicznej.

GS

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca