Koronawirus. Czwartek rekordowym dniem. Kolejne przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce i Małopolsce

Koronawirus / fot. KRKnews.pl

1221 przypadków zakażenia i 16 ofiar śmiertelnych – to najnowszy bilans koronawirusa w Polsce (stan na wieczór 26 marca 2020). Tylko dziś potwierdzono aż 170 nowych zachorowań. Tak wielkiego wzrostu liczby zakażeń w ciągu jednej doby jeszcze nie mieliśmy. W Małopolsce liczba zakażonych koronawirusem wzrosła do 69, dziś potwierdzono aż 13 zakażeń w naszym regionie. To też rekord.

Rekordowa liczba zakażeń

Wieczorny komunikat Ministerstwa Zdrowia mówi aż o 58 nowych przypadkach potwierdzonych zakażeń koronawirusem. „Potwierdzone przypadki dotyczą: 40 osób z woj. mazowieckiego, 8 osób z woj. podkarpackiego, 3 osób z woj. podlaskiego, 3 osób z woj. warmińsko-mazurskiego, 2 osób z woj. opolskiego oraz po 1 osobie z woj. pomorskiego i wielkopolskiego” – czytamy w komunikacie.

Po południu  Ministerstwa Zdrowia informowało o 43 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Potwierdzone przypadki dotyczą: 10 osób z województwa śląskiego, 8 osób z dolnośląskiego, 7 osób z województwa lubuskiego, 6 osób z małopolskiego, 5 osób z lubelskiego, 4 osób z wielkopolskiego, 2 osób z województwa pomorskiego i 1 osoby z zachodniopomorskiego

W południe resort zdrowia informował o 35 nowych  przypadkach zakażenia. „Potwierdzone przypadki dotyczą: 14 osób z woj. łódzkiego, 7  osób z woj. dolnośląskiego, 4 osób z woj. śląskiego, 4 osób z woj. wielkopolskiego, 4 osób z woj. małopolskego oraz po 1 osobie z woj. opolskiego i podkarpackiego” – poadawał wtedy resort zdrowia.

Poranny komunikat Ministerstwa Zdrowia mówił o 34 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia. „Potwierdzone przypadki dotyczą: 9 osób z woj. lubelskiego, 6 osób z woj. śląskiego, 4 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 3 osób z woj. pomorskiego, 3 osób z woj. wielkopolskiego, 3 osób z woj. małopolskiego, 3 osób z woj. warmińsko-mazurskiego oraz po 1 osobie z woj. świętokrzyskiego, podkarpackiego i zachodniopomorskiego” – podał rano resort zdrowia.

W sumie mamy już 1221 chorych na koronawirusa, tylko dziś zakażenie potwierdzono u 170 osób.

Rośnie liczba zgonów

W najnowszym komunikacie jest też informacja o kolejnych ofiarach śmiertelnych. W szpitalu w Warszawie zmarli 78-letni mężczyzna i 84-letnia kobieta zakażeni koronawirusem.

Rano Ministerstwo Zdrowia podało że w szpitalu w Koszalinie zmarł 67-letni mężczyzna zakażony koronawirusem, który miał choroby współistniejące. W tym samym szpitalu zmarł 75-letni pacjent również zakażony koronawirusem, ale – jak twierdzi ministerstwo – bezpośrednią przyczyną zgonu w tym przypadku nie był COVID-19. „Dlatego pacjent ten nie zostaje włączony do statystyk osób zmarłych z powodu COVID-19” – czytamy w komunikacie.

Oficjalnie liczba ofiar śmiertelnych wynosi 16, o dwie więcej niż dzień wcześniej, choć dziś odnotowano trzy zgony. „W związku z otrzymaną informacją ze szpitala we Wrocławiu, o zmarłym wczoraj rano pacjencie w wieku 71 lat, jesteśmy zobowiązani do sprostowania informacji o liczbie zmarłych z powodu zakażenia koronawirusem. Przyczyną śmierci wskazanego pacjenta, zgodnie z kartą zgonu, była niewydolność krążeniowo-oddechowa niemająca nic wspólnego z koronawirusem. Pacjent okazał się być ostatecznie niezakażony koronawirusem. Stąd też liczba osób zmarłych z powodu zakażenia koronawirusem to 14” – tłumaczy resort zdrowia.

Małopolska też bije rekordy

W Małopolsce do tej pory potwierdzono 69 zakażeń, tylko dziś rano przybyło 3 chorych, w południe kolejnych 4, a po południu jeszcze 6.

„Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych trzech osób – mieszkanek Krakowa (jednej starszej i dwóch w sile wieku), hospitalizowanych w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie” – informował rano Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.

W południe do małopolskich statystyk trzeba było doliczyć jeszcze 4 chorych. „Tym razem jest to starszy mieszkaniec Nowego Sącza, który będzie przebywał w izolacji domowej, dwaj mężczyźni w sile wieku z Krakowa (jeden z nich pozostanie w izolacji domowej, drugi aktualnie przebywa w Specjalistycznym Szpitalu im. S. Żeromskiego w Krakowie), a także mężczyzna w sile wieku z powiatu oświęcimskiego, który przebywa w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie” – czytany w południowym komunikacie biura prasowego wojewody małopolskiego.

Po południu Urząd Wojewódzki poinformował o 6 nowych chorych. To:

– starsza kobieta z powiatu tarnowskiego, która pozostanie w izolacji domowej;
– młody mężczyzna z powiatu chrzanowskiego, który pozostanie w izolacji domowej;
– młody mężczyzna z powiatu wielickiego, który aktualnie przebywa w Specjalistycznym Szpitalu im. S. Żeromskiego w Krakowie;
– mężczyzna w sile wieku z powiatu wielickiego, który aktualnie przebywa w Specjalistycznym Szpitalu im. S. Żeromskiego w Krakowie;
– starszy mężczyzna z powiatu wielickiego, który przebywa w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie;
– mężczyzna w sile wieku z powiatu wielickiego, który przebywa w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

Mieszkaniec Nowego Sącza, o którym informowano w południe, to pracownik sądeckich wodociągów, który – według zapewnień tej firmy – nie miał kontaktu z innymi pracownikami, bo po powrocie z zagranicznego urlopu pozostawał w domu i czekał na wyniki badań. Mężczyzna czuje się na tyle dobrze, że nie został hospitalizowany i nadal przebywa w domu.

Jak informuje Radio Kraków, w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie przebywa ponad 30 pacjentów z koronawirusem, kilku z nich leży na intensywnej terapii.

GS

Pierwsza ofiara śmiertelna koronawirusa w Małopolsce? Zmarł proboszcz parafii w Drwini

Zobacz także