Koronawirus. Rząd wprowadza kolejne ograniczenia i zakazy. Wyjście z domu tylko do pracy i na zakupy

Koronawirus / fot. Pixabay

Rząd wprowadza kolejne ograniczenia i zakazy, które mają zapobiec rozwojowi epidemii koronawirusa. Od 25 marca będzie obowiązywał zakaz wychodzenia z domu poza wyjściem do sklepu czy pracy. W komunikacji publicznej liczba pasażerów nie może przekroczyć połowy miejsc siedzących. W zgromadzeniach nie może uczestniczyć więcej niż dwie osoby, w mszach i innych uroczystościach religijnych – nie więcej niż pięć osób.

– Kolejne obostrzenia są konieczne, by nie dopuścić do takiej sytuacji, jaka jest we Francji czy w Hiszpanii – stwierdził premier Mateusz Morawiecki. – Analizujemy wszystkie ekspertyzy i codziennie musimy zmieniać decyzje i dostosowywać je do zmieniającej się sytuacji – dodał.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzaniu kolejnych ograniczeń po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które odbyło się we wtorek 24 marca 2020 roku przed południem. Już przed jego rozpoczęciem ze strony przedstawicieli rządu padały sugestie, że pod uwagę brane są m.in. ograniczenia w liczbie osób podróżujących komunikacją miejską czy ograniczenia ruchu w miejscach publicznych tylko do wyjść z domu do pracy czy na zakupy, co byłoby równoznaczne z zakazem wychodzenia na spacery czy jazdę na rowerze. I tak do końca nie wiadomo, czy spacery, bieganie i jazda na rowerze są zabronione.

Przebieg konferencji premiera i ministra zdrowia nie wskazywał, że aż tak drastyczne obostrzenia polski rząd wprowadzi.

– Będzie obowiązywał zakaz wychodzenia z domu poza niezbędnymi sytuacjami – mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski. – Te wyjątki to zakupy, apteka, wyprowadzenie psa i spacer. Ale to nie oznacza, że mamy się gromadzić czy iść na place zabaw – zaznaczył minister Szumowski. Tłumaczył, że na spacer będzie mogła wyjść cała rodzina – zakaz zgromadzeń powyżej 2 osób nie dotyczy członków rodziny. Można też będzie wyjść, by pomóc osobom objętych kwarantanną czy starszym. 

Ale po kilku godzinach na rządowej stronie w internecie pojawiły się wyjaśnienia, że „wyjścia rekreacyjne są zakazane”. Okazało się, że wprowadzono zakaz wychodzenia z domu poza sytuacjami niezbędnymi: kiedy idziemy do pracy, sklepu, apteki, lekarza, czy wyprowadzamy psa. Spacerów nie zaliczono do wyjątków.

Jednak wieczorem w TVN24 minister Szumowski znowu mówił, że spacer czy jogging są dopuszczalne. Świadczyć o tym mogą decyzje o ponownym otwarciu lasów, zamkniętych dla spacerów jeszcze przed nowymi obostrzeniami.

W mszach świętych i innych uroczystościach religijnych (np. pogrzebach) nie może uczestniczyć więcej niż 5 osób. Poza nimi może być tylko ksiądz i osoby odpowiedzialne za organizację danego obrzędu religijnego. Np. na ślubie będzie obecna para młoda, świadkowie i ewentualnie jedna inna osoba, nie będą więc mogli wziąć udziału w uroczystości wszyscy rodzice czy rodzeństwo małżonków. Zmarłego będzie mogło pożegnać też tylko pięciu najbliższych.

Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników i używania środków dezynfekcji.

11 marca 2020 roku (w ósmym dniu po pierwszym przypadku zakażenia) zapadła decyzja o zamknięciu szkół, przedszkoli, żłóbków i uczelni. Dwa dni później rząd podjąć decyzję o ograniczeniu handlu w galeriach i ogłosił, że 16 marca zamyka granice dla obcokrajowców. Teraz do tych obostrzeń dochodzą kolejne.

– Wszystkie modele pokazują, że liczbę zachorowań można ograniczyć tylko przez ograniczenie kontaktów z innymi – powiedział minister zdrowia Łukasz szumowski. – Bądźmy rozsądni i uratujmy życie swoje, swoich bliskich i medyków, którzy są na pierwszej linii frontu. jeżeli nie ograniczymy wyjść z domu do zera, nie uda nam się uratować żyć. Bardzo proszę – zostańmy w domu – apelował minister. Apelował też do samorządów, by tak zorganizowały komunikację publiczną, by w autobusach i tramwajach było zajęte tylko co drugie miejsce siedzące.

Facebook Ministerstwa Zdrowia

Premier stwierdził, że wprowadzane obostrzenia, nie wpływają na majowy termin wyborów. – Chcemy, by po Świętach Wielkanocnych życie wróciło do nowej normalności, by odbyły się egzaminy ósmoklasistów i maturalne – powiedział Mateusz Morawiecki. – Nie widzę powodu, by egzaminy czy wybory nie odbywały się – podkreślił premier.

Nowe ograniczenia mają obowiązywać do 11 kwietnia 2020 roku. Za ich łamanie grozi mandat lub grzywna do 5 tys. złotych.

Na stronie internetowej rządu pojawiły się już wyjaśnienia dotyczące nowych obostrzeń. Oto najważniejsze decyzje:

Wprowadzenie zakazu wszelkich zgromadzeń, spotkań i imprez. Wyjątkiem są wydarzenia, w których uczestniczą członkowie najbliższej rodziny lub osoby pozostające w stałym pożyciu.

Wprowadzenie zakazu wychodzenia z domu poza sytuacjami niezbędnymi: kiedy idziemy do pracy, sklepu, apteki, lekarza, czy wyprowadzamy psa.

Ograniczenie liczby osób do 5, m.in. na mszach świętych, pogrzebach czy ślubach. Do limitu nie wlicza się kapłanów czy np. osób z zakładów pogrzebowych.

Wprowadzenie ograniczeń dotyczących komunikacji publicznej. Dopuszczalna liczba pasażerów to miejsca siedzące podzielone przez dwa.

Nowe ograniczenia obowiązują od dziś (a nie od jutra – jak wcześniej informowano) do 11 kwietnia. W przypadku złamania zakazów groziła będzie kara od mandatu po 5 tys. zł.

Oceny zgodności zachowania z nowymi zasadami dokonywać będzie Policja.

GS

Koronawirus. Pesymistyczna prognoza rozwoju epidemii. To się tak szybko nie skończy…

Zobacz także