Koronawirus w Krakowie. Jak radni chcą pomóc mieszkańcom i firmom? Mają kilka pomysłów

Wsparcie dla prywatnych szkół, przedszkoli i żłobków, pomoc dla stołówek oferujących obiady uczniom i seniorom, możliwość zwrotu okresowego biletu na komunikację miejską nawet na 6 dni przed upływem terminu jego ważności, wydłużenie terminu obowiązywania pozwoleń na budowę do pięciu lat – to pomysły radnych miasta Krakowa na pomoc mieszkańcom i firmom w czasie epidemii koronawirusa.

Kilka projektów uchwał związanych z epidemią koronawirusa radni już złożyli. To nie tylko projekt rezolucji radnych Prawa i Sprawiedliwości do prezydenta Krakowa o podjęcie nadzwyczajnych działań na czas epidemii czy projekt rezolucji klubu Platforma Nowoczesna Koalicja Obywatelska do premiera, marszałka Sejmu, wojewody i komisarza wyborczego o przełożenie wyborów prezydenckich z powodu epidemii. Są też projekty uchwał zakładające konkretne rozwiązania.

Obiad za 5 złotych

Grupa radnych z Łukaszem Wantuchem na czele proponują stworzenie programu „Pomoc dla Potrzebujących – Obiad za 5 zł dla Seniora i Dzieci”. Z jednej strony chodzi o zapewnienie ciepłego posiłku dzieciom i najstarszym, a z drugiej -przekazanie wsparcia z budżetu gminy dla osób i firm prowadzących stołówki szkolne lub dostarczających posiłki do takich stołówek, a poszkodowanych w wyniki epidemii koronawirusa.

Pomoc ma polegać na dotacji w wysokości 5 zł do każdego obiadu wydawanego w żłobkach, przedszkolach i szkołach, zarówno samorządowych, jak i prywatnych. Pełne 5 zł za każdy obiad będzie przekazywane przez gminę tylko wtedy, gdy dzienna liczba posiłków nie przekracza 100. Przy każdej kolejnej setce dotacja ma być zmniejszana o 10 proc.,więc za każdy posiłek wydany już powyżej tysiąca, dotacji nie będzie.

Warunkiem uzyskania dotacji będzie niska cena oferowanego obiadu. Dla dziecka i seniora cena (nawet z opakowaniem na wynos) nie może być wyższa niż 5 zł, dla innych – 8 zł. Za dowóz wolno pobierać dodatkowe opłaty

Jak wyliczają autorzy projektu, koszt programu to ok. 2,5 mln zł, co pozwoli na wydanie ok. pół miliona ciepłych posiłków. „Jeżeli gmina nie pomoże ajentom, albo dzieci nie będą miały co jeść we wrześniu, albo cały rynek przejmie jedna firma,która miała poduszkę finansową i zmonopolizuje rynek” – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały.

Jednorazowe wsparcie dla prywatnych placówek oświatowych

Klub Przyjazny Kraków przygotował kilka projektów uchwał dotyczących wsparcia dla niepublicznych szkół, przedszkoli żłobków. Radni chcą, by miasto przekazało im w maju dodatkowo, jednorazowo pomoc finansową

Jak duże ma to być wsparcie? Tego w projekcie nie sprecyzowano. „Z uwagi na obostrzenia i zakazy,placówki te nie działają. Gmina powinna przeznaczyć konieczne środki na pomoc w utrzymaniu prawidłowego ich funkcjonowania” -można przeczytać w uzasadnianiu do projektów uchwał Przyjaznego Krakowa.

By nie przepadły pozwolenia na budowę

Klub Przyjazny Kraków przygotował też projekt rezolucji skierowanej do premiera i ministra infrastruktury, w której znalazła się propozycja wydłużenia terminów ważności pozwoleń na budowę. Dziś są one ważne trzy lata, radni chcą, by było to co najmniej pięć lat.

Powód jest prosty -z wielu przygotowanych już inwestycji, dla których są już wydane pozwolenia na budowę, miasto będzie musiało zrezygnować. Nie wiadomo, na jak długo, bo nie nie wiadomo, jak wielkie oszczędności trzeba będzie zrobić na inwestycjach, by pieniędzy wystarczyło na pilniejsze redukowanie skutków epidemii. Wydłużenie ważności pozwoleń na budowę pozwoli wrócić do realizacji inwestycji tak szybko,jak tylko będzie to możliwe.

Dłuższy okres ważności miałby objąć wszystkie decyzje budowlane -nie tylko dla inwestycji publicznych, ale także prywatnych. Firmy i osoby fizyczne też mogą wstrzymywać się z rozpoczynaniem budów.

Zwrot biletu nawet na 6 dni przed upływem terminu ważności

Z kolei klub Kraków dla Mieszkańców proponuje zmianę zasad zwracania kupionych biletów okresowych na komunikację miejską. Obecnie można to zrobić na 16 dni przed upływem ważności biletu i wtedy zwracana jest część należności. Radni chcą, by anulowanie biletu mogło następować nawet na 6 dni przed upływem terminu ważności. Taka zasada miałaby objąć także bilety miesięczne i studenckie semestralne.

Dłuższe konsultacje w sprawie strefy parkowania

Z epidemią koronawirusa związany jest też projekt przewodniczącego Rady Miasta dotyczący wydłużenia konsultacji społecznych związanych z rozszerzeniem strefy płatnego parkowania. Dominik Jaśkowiec proponuje, by konsultacje trwały co najmniej 60 dni i by zakończyły się nie później niż 1 czerwca 2021 roku.

GS

Najnowsze

Co w Krakowie