Kosztowny atak zimy w Krakowie. 10 milionów złotych na odśnieżanie w jeden weekend

Ponad 10 mln zł pochłonęła do tej pory akcja odśnieżania Krakowa w związku z trwającymi od piątku intensywnymi opadami śniegu. Tylko w sobotę na ten cel wydano 4 miliony złotych.

W Krakowie śnieg zaczął sypać w sobotę po południu. Wtedy też na ulice miasta wyjechał cały sprzęt do odśnieżania – czyli 256 pługosolarek i piaskarek.  Takich opadów śniegu nie było w  mieście od kilkunastu lat. Pokrywa śnieżna sięgnęła 30 cm. 

Kraków. Tyle śniegu nie było w naszym mieście od 14 lat

Służby miejskie w pierwszej kolejności skupiły się na ośnieżaniu głównych ulic w Krakowie. Priorytetem było odśnieżanie jezdni, po których poruszają się autobusy komunikacji miejskiej. Teraz większe siły zostały skierowane na odczyszczenie ze śniegu chodników, ścieżek rowerowych i przystanków.

Teraz MPO przekazał, ile to kosztowało. Przez prawie cały weekend pracowało 100 proc. sprzętu przygotowanego do zimowego utrzymania miasta, zużyliśmy ponad 4,5 tysiąca ton soli, 217 ton piasku i  54 tony chlorku wapnia. Całość działań kosztowała miasto 10,5 mln zł – podsumowało weekend Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie.

Dla porównania, według danych MPO w ubiegłym roku koszt utrzymania miasta w ciągu całej zimy wyniósł 50 mln zł. Wszystkie zeszłoroczne działania w ramach Akcji Zima, trwającej od października do kwietnia, kosztowały łącznie 53,3 mln zł. Koszt samego grudnia to 29,3 mln zł – więcej niż cały sezon zimowy 2021/2022 (28,1 mln zł). Więcej o kosztach zimowego utrzymania miasta pisaliśmy TUTAJ

Jarek Strzeboński 

 

 

7 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie