Odszkodowanie dla kobiety, która oskarżyła krakowskiego biskupa o molestowanie. Abp Jędraszewski dał zgodę na wypłatę pieniędzy

Kobieta oskarżyła biskupa Jana Szkodonia o molestowanie. Specjalna komisja watykańska, która badała sprawę, nie dopatrzyła się dowodów na molestowanie. Ale kobieta oskarżająca biskupa wniosła pozew cywilny. Onet podaje, że krakowska kuria zawarła przedsądową ugodę z kobietą, a abp Marek Jędraszewski, który stoi na czele krakowskiego Kościoła, wyraził zgodę na wypłacenie kwoty kilkuset tysięcy złotych zadośćuczynienia. Doniesienia Onetu potwierdza także Gazeta Wyborcza i precyzuje, że chodzi o 300 tys. złotych.

O skandalu zrobiło się głośno dwa lata temu, kiedy jedna z kobiet oskarżyła krakowskiego biskupa o molestowanie. Bp Jan Szkodoń miał wielokrotnie zapraszać do siebie 15-letnią wówczas dziewczynę, rozbierać się przed nią, dotykać ją w miejsca intymne i całować. Biskup zaprzeczał tym oskarżeniom. jego sprawą zajęła się specjalna komisja watykańska, która nie znalazła dowodów na molestowanie, choć stwierdziła, że zachowanie hierarchy kościelnego wobec nieletniej było nierozważne.

Ale to nie był koniec tej sprawy. Onet przypomina, że już w połowie 2019 roku sprawa trafiła do prokuratury, która wszczęła śledztwo i powołała biegłych. „Ci z kolei potwierdzili autentyczność zeznań złożonych przez poszkodowaną. Śledztwo zostało umorzone ze względu na przedawnienie” – zwraca uwagę Onet. Kolejną odsłoną był pozew cywilny przeciwko kurii metropolitalnej w Krakowie, złożony przez kobietę oskarżającej biskupa o molestowanie. „Abp Marek Jędraszewski, który stoi na czele krakowskiego Kościoła, wyraził zgodę na wypłacenie kwoty kilkuset tysięcy złotych zadośćuczynienia” – informuje Onet.

Skandal w krakowskim Kościele jako pierwsza opisała Gazeta Wyborcza. Ona potwierdza doniesienia Onetu o odszkodowaniu dla kobiety i precyzuje, że chodzi o kwotę 300 tys. złotych.

Oskarżenia wobec krakowskiego biskupa była pierwszą tego typu sprawą, w której oskarżenia dotyczyły bezpośrednio hierarchy kościelnego, a nie ukrywania przez niego seksualnych nadużyć dokonanych przez księży. Ugoda i odszkodowanie przy pozwie sądowym dotyczącym biskupa to także wyjątkowa sprawa w naszym kraju.

(red)

3 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie