Kraków Airport. Ta inwestycja uwolni tereny pod rozbudowę terminala pasażerskiego

Od roku trwa budowa nowego terminala cargo oraz obiektów i infrastruktury towarzyszącej na terenie Kraków Airport. Nowy terminal powstaje w zupełnie nowej lokalizacji, dzięki czemu uwolnione zostaną tereny pod rozbudowę terminala pasażerskiego i w konsekwencji zwiększenia jego przepustowości. Planowany termin zakończenia inwestycji to październik 2024 roku.

Nowy terminal zlokalizowany będzie przy drodze wojewódzkiej nr 774, w odległości ok. 1 km od obecnego terminala cargo i terminala pasażerskiego. Obiekt będzie się składał z części biurowej i magazynowej o łącznej powierzchni użytkowej 5 600 m2 i kubaturze 39 000 m3 oraz towarzyszącej infrastruktury technicznej. Powstanie terminala umożliwi zwiększenie obsługi cargo w krakowskim porcie lotniczym do 8 000 t/rok. Ponadto nowa lokalizacja terminala pozwoli na wyprowadzenie ruchu samochodów ciężarowych poza bezpośrednie sąsiedztwo wjazdu na lotnisko, a tym samym na poprawę warunków dojazdu do terminala pasażerskiego.

Obecnie wykonywane są pracę przy konstrukcji żelbetowej budynku biurowego i magazynowego  oraz prowadzony jest montaż konstrukcji stalowej dachu hali magazynowej.

fot. Krakow Airport

Wykonana została min. konstrukcja żelbetowa zbiornika pożarowego, a w trakcie jest budowa zbiornika retencyjnego. Kontynuowane jest wykonywanie kanalizacji deszczowej oraz kanalizacji energetycznej pod parkingami, trwają roboty drogowe związane z przebudową odcinka Drogi Wojewódzkiej nr 774. 

fot. Kraków Airport

W pobliżu terminala zostanie umiejscowiony nowy wjazd na teren lotniska, wraz z punktem kontroli bezpieczeństwa. Oprócz standardowego przewozu towarów, nowy kompleks będzie również zdolny do obsługi przesyłek, które wymagają specjalnych warunków. Dodatkowo, do nowego obiektu zostaną przeniesione funkcje obecnie pełnione przez Straż Graniczną oraz oddział celny w istniejącym terminalu cargo. Aby usprawnić dojazd i zapewnić większe bezpieczeństwo przy dostępie do terminala cargo, w ramach tej inwestycji planuje się również przebudowę odcinka drogi wojewódzkiej numer 774.

Jarek Strzeboński 

 

 

2 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie