Kraków będzie miał program walki z otyłością wśród dzieci

Nadwaga, otyłość i nadciśnienie wśród dzieci to coraz większy problem, urastający już do rozmiaru epidemii. Kraków będzie miał własny program walki z otyłością wśród dzieci i młodzieży. Po jego zakończeniu schudnąć powinno przynajmniej co czwarte dziecko objęte programem.

Szacuje się, że w Krakowie 18 proc. dzieci ma problem z otyłością. „Program pozwoli wyodrębnić grupę dzieci na wczesnym etapie rozwoju nadwagi, otyłości i nadciśnienia tętniczego oraz wdrożyć profilaktykę pierwotną i wtórną polegającą na działaniach zapobiegających przyrostowi masy ciała, jej redukcji oraz leczeniu niefarmakologicznym. Wyłoniona grupa dzieci z nadwagą, otyłością z lub bez nadciśnienia tętniczego zostanie objęta kompleksowym programem interwencji edukacyjno – leczniczych” – czytamy w projekcie „Programu profilaktyki otyłości i nadciśnienia tętniczego u dzieci w wieku szkolnym”. Projekt uchwały ustanawiającej nowy program w Krakowie zatwierdził już prezydent miasta, wkrótce zajmą się nim radni.

Program obejmie uczniów klasy II szkół podstawowych (dzieci w wieku 7-8 lat) oraz klas VII-VIII (13-14 lat). W sumie będzie to ok. 38,5 tys. dzieci. Celem podejmowanych działań jest przede wszystkim wczesne wykrycie przypadków wymagających leczenia, ale też redukcja masy ciała i ciśnienia tętniczego o co najmniej 25 proc. dzieci objętych programem. Po jego zakończeniu dzieci powinny też zmienić swoje nawyki żywieniowe.

Realizacja „Programu profilaktyki otyłości i nadciśnienia tętniczego u dzieci w wieku szkolnym” przez trzy lata będzie kosztować blisko 668 tys. złotych.

(GS)

Jak zapewnić roślinom optymalne warunki w tunelu foliowym?

1 KOMENTARZ

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie