Kraków bliski rezygnacji z Igrzysk Europejskich

Musisz przeczytać

Kraków nadal nie otrzymał od rządu gwarancji finansowych związanych z organizacją Igrzysk Europejskich. – 3 listopada na sesji Rady Miasta Krakowa prezydent Jacek Majchrowski przedstawi swoją decyzję czy igrzyska pod szyldem Krakowa odbędą się, czy nie – zapowiada Janusz Kozioł, pełnomocnik prezydenta miasta Krakowa ds. rozwoju kultury fizycznej. I zaznacza, że w projekcie dotyczącym finansowania tej imprezy nie ma wszystkich inwestycji, które miały być finansowane lub współfinansowane z budżetu państwa. A Rada Miasta Krakowa podczas wrześniowej sesji podjęła uchwałę, w której zaleciła prezydentowi rezygnację z organizacji igrzysk w przypadku nieuzyskania gwarancji rządowych do 31 października.

„Stanowisko miasta jest w tej kwestii od początku jednoznaczne: Kraków nie będzie organizować igrzysk na własny koszt. Jeśli przystąpi ostatecznie do współorganizowania tej imprezy, musi otrzymać wsparcie z budżetu centralnego. Dofinansowanie ma objąć zarówno inwestycje sportowe, jak i inwestycje infrastrukturalne i transportowe” – czytamy w komunikacie magistratu zapowiadającym decyzję prezydenta Jacka Majchrowskiego. – Ciągle jesteśmy za tym, aby igrzyska zrobić, pod warunkiem jednak dotrzymania umów, które na początku zawarliśmy – podkreśla Janusz Kozioł. I dodaje, że inwestycje, które miały służyć igrzyskom, w większości są już niewykonalne, gdyż 18 miesięcy to jest za krótko [i okres na ich realizację nawet przy idealnej specustawie. A tej specustawy wciąż nie ma.

W ramach inwestycji pozasportowych zrealizowane powinny zostać:
• rozbudowa ul. Okulickiego
• zakup 60 tramwajów typu Lajkonik 2 (w trakcie realizacji)
• budowa węzła komunikacyjnego Opatkowice (w trakcie realizacji)
• budowa Trasy Balickiej
• dokończenie przebudowy ul. Buszka, czyli w obrębie miasteczka studenckiego, w którym zaplanowana jest wioska igrzysk.

Inwestycje sportowe to:
• modernizacja stadionu im. H. Reymana
• budowa basenu olimpijskiego przy Technikum Łączności przy ul. Monte Cassino
• budowa toru kajaków klasycznych
• strzelnica OSiR Kolna
• modernizacja obiektów AWF.

Igrzyska Europejskie mają się odbyć w 2023 r. w Krakowie i województwie małopolskim. Sportowcy mają rywalizować także w Zakopanem, Tarnowie i Krynicy. W Krakowie zaplanowano następujące dyscypliny: siatkówka, szermierka, pływanie synchroniczne, koszykówka 3 x 3, rugby 7, kajakarstwo klasyczne, strzelectwo, pięciobój nowoczesny i tenis stołowy, czyli 9 dyscyplin, a także dodatkowo 2 dyscypliny pokazowe: teqball i MMA. W kolejnych 11 dyscyplinach sportowcy będą rywalizować w Tarnowie, Krynicy i Zakopanem.

(red)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca