Dominik Jaśkowiec nowym posłem? Aleksander Miszalski zwalnia mandat

Poseł KO Aleksander Miszalski zwyciężył w wyborach prezydenckich w Krakowie. To oznacza, że w ławach poselskich zasiądzie nowy poseł.

Według ostatecznych wyników podanych przez Państwową Komisję Wyborczą Aleksander Miszalski wygrał w wyścigu o fotel prezydenta miasta. Zdobył  51,04 proc. głosów krakowian. Łukasz Gibała otrzymał 48,96 proc. głosów.

Taki wynik wyborów oznacza, że Miszalski, który jest posłem KO, zwolni mandat poselski. Kto obejmie miejsce w Sejmie? To kolejna osoba na liście, która uzyskała najlepszy wynik w wyborach parlamentarnych. W tym przypadku jest to Dominik Jaśkowiec  obecny radny miasta, były przewodniczącym rady.

W wyborach do Sejmu w 2023 r. uplasował się na szóstym miejscu, zdobywając 6093 głosy. To jednak nie wystarczyło do zostania posłem.  – Aleksander Miszalski został prezydentem i przestanie być posłem. Faktycznie w takiej konfiguracji ten mandat przypada mnie. Jeszcze nie podjąłem decyzji czy go przyjmę – mówi w rozmowie z Interią Jaśkowiec.

– Daję sobie kilka dni do namysłu. Myślę, że do piątku podejmę decyzję. W tych wyborach samorządowych startowałem do rady miasta. W kampanii wyborczej obiecałem konkretne rzeczy, które chce realizować. Zagłosowało na mnie ponad 9,5 tys. – wskazuje. Ja dodaje, nie chce, „aby wyborcy, którzy w tych samorządowych wyborach oddali na mnie głos, poczuli się zawiedzeni”. – Mam wobec nich pewne zobowiązania. Dlatego będę chciał się spotkać z Aleksandrem Miszalskim i porozmawiać z nim na ten temat. Zapytać o gwarancje realizacji postulatów, które obiecałem. Na pewno nie będzie to łatwa decyzja, ale podejmę ją w najbliższych dniach – deklaruje.

To nie koniec przetasowań w Krakowie. Dominik Jaśkowiec w obecnych wyborach samorządowych został radnym miejskim w Krakowie z listy KO. Jeśli przyjmie mandat, to w jego miejsce w Radzie Miasta Krakowa zajmie kolejna osoba z listy czyli Bartłomiej Kocurek. dwa tygodnie temu 7 kwietnia, Bartłomiej Kocurek zdobył 1 148 głosów.

Patrycja Bliska 

Najnowsze

Co w Krakowie