Kraków gotowy na wypłaty 500+

Kraków nie powinien mieć problemów z realizowaniem wypłat w związku z rządowym programem dopłat 500+ – przekonują radni Prawa i Sprawiedliwości. Zdaniem rajców, pieniądze są już na koncie wojewody i start programu powinien odbyć się zgodnie z planem. W sumie w Krakowie z dopłat skorzystać ma aż 38 tys. rodzin.

W sumie rząd Beaty Szydło zarezerwował już na realizację programu dopłat 500+ ponad 17 mld złotych, które trafią do polskich rodzin. Z programu ma skorzystać około 2,7 mln rodzin w całym kraju. W Krakowie na realizację programu ma być przeznaczone około 225 mln złotych – dodatkowe 4,5 mln będzie przeznaczone na obsługę systemu dopłat.

Rząd i radni Prawa i Sprawiedliwości chcą, by już w drugi dzień po wejściu programu w życie, krakowianie mogli składać wnioski o wypłatę świadczeń. Dzięki pieniądzom, które mają być już zarezerwowane na ten cel – wypłata powinna nastąpić zgodnie z planem, a więc niemal natychmiast.

W Krakowie wnioski o wypłatę 500 złotych na dziecko, będzie można składać w sześciu placówkach przygotowanych przez Urząd Miasta Krakowa: na ul. Wielickiej, Stachowicza, os. Zgody, Powstania Warszawskiego oraz na pl. Wszystkich Świętych. Dodatkowo krakowianie będą mogli korzystać z placówki obsługi mieszkańców w Centrum Handlowym Bonarka i sześciu placówkach MOPS.

Warto przypomnieć, że o dopłatę będą mogły starać się rodziny posiadające co najmniej dwójkę dzieci. Kwota 500 złotych będzie można przyznawana na drugie dziecko aż do osiągnięcia przez nie pełnoletności. Dopłaty na każde dziecko otrzymają najbiedniejsze rodziny, których dochód nie przekracza 800 złotych na osobę lub 1200 złotych na osobę w przypadku dziecka niepełnosprawnego.

(pt)

fot. iStock.com/Magda S

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie