Krakow. Luteranie z całego świata rozpoczęli Trzynaste Zgromadzenie Ogólne

Luteranie z całego świata spotykają się w Krakowie. Od dzisiaj do 19 września w naszym mieście trwa  organizowane przez Światową Federację Luterańską Trzynaste Zgromadzenie Ogólne. W spotkaniu ma wziąć udział około 350 delegatów z całego świata, a gościem zjazdu będzie rzymskokatolicki teolog z Czech, ks. Tomáš Halík. 

Referat główny wygłosi rzymskokatolicki teolog z Czech, ks. Tomáš Halík. Przed samym zgromadzeniem odbędzie się posiedzenie rady i spotkania przygotowawcze dla kobiet, mężczyzn oraz młodzieży. ŚFL skrupulatnie przestrzega wymogu parytetów, które zapewniają, że każdy region jest reprezentowany przez co najmniej 40 proc. kobiet, 40 proc. mężczyzn i 20 proc. młodzieży. Zachowana jest też równowaga pomiędzy delegatami świeckimi i ordynowanymi.

Hasło przewodnie wrześniowego Zgromadzenia „Jedno Ciało, Jeden Duch, Jedna Nadzieja” nawiązuje do fragmentu z listu do Efezjan. Refleksja nad hasłem będzie przenikać trzy wymiary spotkania, którymi są: wspólne świętowanie wspólnoty luterańskiej, wzajemne wzbogacanie się oraz wspólne podejmowanie decyzji formalnych dotyczących działań ŚFL.

Formalny charakter prac Zgromadzenia sprawia, że znaczna część wydarzeń zorganizowanych w ramach krakowskiego zjazdu będzie zamknięta dla zewnętrznych uczestników. Jednak towarzyszący wydarzeniom program przygotowany przez krakowską parafię, której siedziba mieści się przy ul. Grodzkiej jest w pełni dostępny dla krakowian. Na pierwsze spotkania parafia zaprasza już na 3 dni przed rozpoczęciem Zgromadzenia, czyli 10 września. W kolejnych dniach odbędą się koncerty i publiczne debaty, w których udział wezmą m.in. założyciel „Gazety Wyborczej”, Adam Michnik, były Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar, a także imam Krakowa, Adam Abdel Fattah, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie, Tadeusz Jakubowicz i wielu innych inspirujących gości.

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce liczy ponad 60 tysięcy członków. Jest zorganizowany w sześciu diecezjach. W 133 parafiach pracuje 153 duchownych (księży i diakonów). 

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie