Nalot policji, inspekcji drogowej i urzędników na taksówki „na aplikację”

To była akcja zakrojona na szeroką skalę, można powiedzieć, że nalot. W Krakowie przeprowadzono masową kontrolę  pojazdów, których kierujący świadczą usługi przewozu osób „na aplikację”. Posypały się mandaty.

 W Krakowie, w nocy z soboty na niedzielę (10/11 grudnia 2022) służby przeprowadziły szeroko zakrojone całonocne działania. Funkcjonariusze wydziałów kryminalnego i ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, wydziałów ruchu drogowego i sztabu Komendy Miejskiej Policji Krakowie, funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Krakowie, inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Krakowie, pracownicy Urzędu Miasta Krakowa kontrolowali pojazdy, których kierujący świadczą usługi przewozu osób „na aplikację”. W działaniach wzięło udział 63 funkcjonariuszy Policji (w tym 4 przewodników z psami przeszkolonymi do wyszukiwania narkotyków),  5 funkcjonariuszy PSG w Krakowie, 8 inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego, 2 pracowników Urzędu Miasta Krakowa.

Bezpośrednio po odprawie zespoły kontrolne udały się w określone punkty kontrolne usytuowane na terenie m. Krakowa (głównie w okolicach najbardziej popularnych klubów i dyskotek), tj. w szczególności przy ul.: Pawiej, Powiśle, Plac Szczepański oraz Szpitalnej. Stałe punkty kontrole wspomagane były przez zespoły mobilnych tworzone przez funkcjonariuszy Policji. W godz. od 02.00 – 3.45 dokonano zmiany stałych punktów kontrolnych, które przeniesiono na ul. Karmelicką, Miodową oraz Starowiślną. – Działania były ukierunkowane na zapobieganie wykroczeń i  przestępstw, w szczególności  o charakterze seksualnym w taksówkach, w tym środkach transportu zamawianych za pośrednictwem aplikacji internetowych. Ponadto kierowcy ww. środków transportu byli poddawani szczegółowej kontroli drogowej obejmującej posiadanie stosownej licencji na przewóz osób, dokonywane były kontrole trzeźwości i badanie na zawartość narkotyków, sprawdzany był stan techniczny pojazdu, w przypadku cudzoziemców przeprowadzano kontrole legalności pobytu na terytorium RP, weryfikowano dokumenty pod kątem ich fałszerstwa. Ponadto pojazdy oraz osoby w nim przebywające były sprawdzane pod kątem posiadania narkotyków, broni oraz przedmiotów, których posiadanie jest zabronione lub które pochodzą z przestępstwa – relacjonują policjanci.

Podczas akcji zbadano trzeźwość 718 kierowców taksówek ujawniając 1 kierowcę – przewoźnika w stanie nietrzeźwości. Pełną kontrolę drogową  przeprowadzono wobec kierowców  151 taksówek, w tym większość byli to przewoźnicy świadczący usługi „na aplikację”.  W wyniku podjętych czynności ujawniono szereg wykroczeń, naruszeń ustawy o transporcie drogowym i kilka przestępstw.

Policjanci po północy zatrzymali 37-letniego obywatela Ukrainy, który udawał taksówkarza. Jako nieuprawniony posiadał na samochodzie oznaczenie taksówki. Mężczyzna licencji na przewóz ale też nie miał uprawnień do kierowania. Był pod wpływem środków odurzających i posiadał przy sobie mefedron. Mężczyzna odpowie za posiadanie zabronionych substancji, za co grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności. Jeśli badania krwi potwierdzą, że prowadził pojazd pod wpływem narkotyków, odpowie on również za to przestępstwo, za które grozi 2 lata odsiadki. Za kierowanie bez uprawnień zostanie wobec niego skierowany wniosek o ukaranie do sądu,  który może na niego nałożyć grzywnę w wysokości  do 30000 zł. Za brak licencji grozi mu kara administracyjna (po przeprowadzeniu postępowania przez ITD) w wysokości 12 000 zł.  

Około 3 w nocy interweniowano w sprawie  kierowcy taksówki „na aplikację”, który w rejonie ul. Zwierzynieckiej ugodził  nożem  dwóch klientów (raniąc ich w nogi) w trakcie sprzeczki o kurs (chciał ich przewieźć „na czarno”). Pogotowie ratunkowe zabrało rannych mężczyzn do szpitala. Obrażenia, których doznali, nie zagrażały ich życiu, jednak wymagały zaopatrzenia medycznego. 37-latek został zatrzymany przez kryminalnych, patrolujących centrum miasta, którzy zauważyli toyotę, którą  sprawca oddalił  się z miejsca zdarzenia. Policjanci  zajechali drogę kierowcy, uniemożliwiając mu ucieczkę. Mężczyzna na swoim ubraniu posiadał ślady krwi, natomiast w jego pojeździe policjanci znaleźli nóż, który zabezpieczyli. Kierowca został zatrzymany, natomiast jego samochód został odholowany na policyjny parking. Wczoraj 37-latek usłyszał zarzuty spowodowania naruszenia czynności narządów ciała. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności, przy czym za występek o charakterze chuligańskim może ona zostać zwiększona.

W związku z ujawnionymi wykroczeniami drogowymi policjanci nałożyli na 23 kierowców mandaty, 39 za drobne naruszenia pouczono, a wobec 2 kierowców skierowano  wnioski  o ukaranie. Zatrzymano także kilka dowodów rejestracyjnych – w przypadkach  braku obowiązkowego wyposażenia, czy braku badań technicznych. Podczas policyjnych kontroli ujawniono także przypadki  4 kierowców bez licencji.

Również inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Krakowie ujawnili przypadki naruszenia ustawy o transporcie drogowym, w tym m.in. brak licencji (samochód został usunięty na parking jak zabezpieczenie na poczet kary), 3 pojazdy niewpisane do licencji, 6 przypadków braku wymaganych w przewozie osób dokumentów,  1 przypadek braku badań lekarskich i psychologicznych kierowcy – wszczynając  postępowanie administracyjne w tych sprawach.  Inspektorzy WITD w Krakowie nałożyli także szereg mandatów za wykroczenia drogowe.  Ujawnili także nieprawidłowość w zakresie wymagań dla krakowskich taksówek (brak identyfikatora, brak herby Krakowa, brak cennika, brak numer bocznego taksówki).

– W trosce o bezpieczeństwo pasażerów podobne działania mogą być w przyszłości kontynuowane – zapowiadają policjanci.

(red)

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie