Kraków. Miasto podejmie starania o zorganizowanie kolejnej dużej imprezy sportowej

Musisz przeczytać

Władze Krakowa planują zorganizowanie prestiżowej imprezy sportowej – Olimpiady Szachowej. Janusz Kozioł, pełnomocnik prezydenta miasta ds. rozwoju kultury fizycznej oraz wiceprezes spółki Igrzyska Europejskie 2023, ogłosił rozpoczęcie starań o pozyskanie praw do organizacji drużynowych mistrzostw świata szachach, a dalekosiężnym celem jest zorganizowanie w Krakowie Olimpiady Szachowej. 

W ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie prezydenta Jacka Majchrowskiego z szefem Europejskiej Unii Szachowej, Zurabem Azmaiparaszwilim.  Impreza ta jest jednym z najważniejszych wydarzeń szachowych na świecie, gromadzącym około 4 tysiące zawodników z różnych stron globu. Kolejne dwie olimpiady odbędą się na Węgrzech i w Uzbekistanie, natomiast decyzję o tym kto zostanie gospodarzem imprezy w 2028 roku, podejmie  w Budapeszcie w przyszłym roku.

Przed podjęciem działań mających na celu organizację Olimpiady Szachowej, Kraków chce uzyskać prawa do drużynowych mistrzostw świata –  Starania o Olimpiadę Szachową zamierzamy podjąć wspólnie z okręgiem śląskim, liczymy, że wtedy nasza kandydatura będzie jeszcze mocniejsza. Zanim to nastąpi, chcemy jako Kraków pozyskać prawa do drużynowych mistrzostw świata. Zależy nam bowiem na tym, by wykazać się organizacyjnie i pokazać, że szachy w naszym kraju mogą mieć świetną promocję i oprawę – mówi Janusz Kozioł.

Jednym z kroków w realizacji starań Krakowa o organizację Olimpiady, było zorganizowanie mistrzostw Europy par w szachach błyskawicznych. Mistrzostwa były imprezą towarzyszącą Igrzyskom Europejskim 2023 i jednym z największych wydarzeń szachowych w naszym kraju w 2023 roku. Polska drużyna w składzie Oliwia Kiołbasa i Jan-Krzysztof Duda zajęła czwartą lokatę. Wygrała drużyna Armenii. 

Mistrzostwa zgromadziły w Krakowie najlepszych szachistów i szachistki z ośmiu europejskich federacji – poza Polską z Ukrainy, Azerbejdżanu, Izraela, Rumunii, Hiszpanii, Armenii i Holandii. W rywalizacji mężczyzn nasz kraj reprezentował najlepszy polski szachista Jan-Krzysztof Duda, zdobywca Pucharu Świata oraz wicemistrz świata w szachach błyskawicznych, a jego partnerką w turnieju była Oliwia Kiołbasa, która w marcu podczas zawodów w Czarnogórze zdobyła swój drugi w karierze tytuł wicemistrzyni Europy. Rok wcześniej wywalczyła brązowy na indywidualnych mistrzostwach Europy Kobiet, uzyskując awans do Pucharu Świata i wypełniając normę na mistrza międzynarodowego.

 

 

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca