Kraków musi ją mieć – minister obiecuje…

Kraków musi ją mieć – tak o budowie północnej obwodnicy miasta mówi minister infrastruktury. Andrzej Adamczyk w wywiadzie z Radiem Kraków zapowiedział, że w najbliższym czasie przygotuje rozporządzenie, które wpisze północną obwodnicę Krakowa do sieci dróg krajowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu niebawem będzie można rozpocząć budowę.

Przed kilkoma tygodniami informowaliśmy, że posłowie odrzucili poprawkę zakładającą wpisanie budowy północnej obwodnicy Krakowa do tegorocznego budżetu. W zamian znalazły się dodatkowe pieniądze na organizację Światowych Dni Młodzieży, a wyczekiwana od lat inwestycja znowu zaczęła się oddalać.

Pierwotny plan zakładał powstanie obwodnicy do 2020 roku i była to data realna. Gotowe są już bowiem plany budowy, a w ostatnim czasie województwo otrzymało niezbędną do rozpoczęcia prac decyzję środowiskową. Wciąż brakuje jednak pieniędzy. Na budowę 11 kilometrowego odcinka obwodnicy potrzeba ponad 1,8 mld złotych.

– Dzisiaj żeby znaleźć finansowanie dla tej inwestycji, należy wpierw ustalić, że jest to droga krajowa. Ja przygotuję projekt rozporządzenia. Wchodzimy z nim na radę ministrów. Ona, mam nadzieję, że przyjmie to rozporządzenie. Przebieg północnej obwodnicy będzie uwzględniony jako droga krajowa. Wpisujemy go do programu budowy dróg i zaczynamy realizację – mówił dziś w wywiadzie dla Radia Kraków Andrzej Adamczyk.

To nie jest obwodnica tylko dla Krakowa, ale dla wszystkich. Kraków musi ją mieć – dodaje minister infrastruktury.

Zdaniem Adamczyka jeśli uda się wpisać północną obwodnicę Krakowa do sieci dróg krajowych, to jej realizacja mogłaby ruszyć w najbliższym czasie dzięki czemu udałoby się wybudować drogę przed 2023 rokiem. – Nie tylko pani premier, ale także pan prezydent i posłowie PiS dbają o to, żebym nie zapomniał o północnej obwodnicy i S7. Damy radę – podsumowuje Adamczyk.

Warto przypomnieć, że budowa północnej obwodnicy Krakowa jest planowana już od 70 lat. W tym czasie kolejne rządy tłumaczyły mieszkańcom, że droga jest w planach, ale w budżecie państwa zawsze brakowało środków na realizację tej inwestycji.

(pt)

Najnowsze

Co w Krakowie