Kraków. Nowy śmigłowiec dla policji. Ma pomóc w wyłapywaniu uczestników nielegalnych wyścigów samochodowych

Policja kupiła cztery nowe wielozadaniowe śmigłowce Bell-407GXi. Jeden z nich ma stacjonować w Krakowie. Będą wykorzystywane m.in. do kontrolowania ruchu drogowego oraz wyłapywania uczestników nielegalnych wyścigów samochodowych.

Nie tylko oznakowane i nieoznakowane radiowozy, motocykle, laserowe mierniki prędkości czy drony pomagają polskim policjantom w walce z piratami drogowymi. Teraz Małopolska policja już niedługo otrzyma  śmigłowiec Bell-407GXi.

Dzięki specjalnemu wyposażeniu m.in. Systemowi Obserwacji Lotniczej ze specjalną głowicą optoelektroniczną, systemowi rejestracji i transmisji obrazu oraz sterowanemu szperaczowi, policyjni lotnicy wspólnie z funkcjonariuszami ruchu drogowego będą mogli monitorować z powietrza sytuację na drogach i reagować na niebezpieczne zachowania zmotoryzowanych.

To nie pierwsze śmigłowce Bell-407GXi znajdujące się w rękach polskiej policji. Wcześniej dwie takie maszyny znajdowały się w Warszawie i jedna w Poznaniu. Cztery helikoptery kupione teraz mają stacjonować w Łodzi, Szczecinie, Wrocławiu i Krakowie. 

Zakupione śmigłowce  są w stanie patrolować drogi za dnia oraz nocą. W tym drugim przypadku jest to możliwe m.in. dzięki kamerom termowizyjnym. Maszyny mają dodatkowy zbiornik na paliwo, co pozwoli na pokonanie dystansu około 700 km i utrzymaniu się w powietrzu przez ponad 3,5 h. W ten sposób zwiększa się zasięg helikopterów i można dzięki temu patrolować większe obszary.

fot. policja.pl

Helikopter ma na pokładzie miejsce dla pilota i sześciu pasażerów. Maszyna jest w stanie rozwijać prędkość do 246 km/h i w standardowej konfiguracji zapewnia zasięg na poziomie ponad 600 km. Waga maszyny to 1224 kg (bez obciążenia). Modularna budowa śmigłowca sprawia, że można go łatwo przystosować pod kątem wykonywania różnych zadań. Zastosowano tu silnik Rolls-Royce 250-C47E/4 o mocy 643 kW.

Maszyny będą wykorzystywane do patrolowania ruchliwych dróg, ale nie tylko. Śmigłowce Bell-407GXi zostaną też wykorzystane w trakcie sporządzania raportów z wypadków lub katastrof. Natomiast zaawansowany system SOL zostanie użyty do walki z nielegalnymi wyścigami, które urządzane są na polskich drogach. Policja twierdzi, że wykorzystanie dronów oraz radiowozów w tego typu akcjach często jest nieskuteczne. Wraz z helikopterami będzie to prostsze do zrealizowania zadanie.

Żółte kamery w Krakowie. Wyłapią przejeżdżających na czerwonym świetle (LOKALIZACJE)

Patrycja Bliska 

 

 

 

2 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie