Kraków pokazał bilet ze śladem węglowym podróży

Już niedługo każdy pasażer komunikacji miejskiej w Krakowie dowie się, jaki ślad węglowy pozostawi jego podróż i o ile bardziej korzystna dla środowiska będzie ona w porównaniu z innymi środkami transportu.

Kraków obliczył, jaki ślad węglowy generuje poruszanie się po mieście komunikacją publiczną, a jaki samochodami osobowymi. Jak powiedział podczas dzisiejszej konferencji prasowe wiceprezydent Andrzej Kulig „w przypadku Krakowa możliwe jest aż 7-krotne zmniejszenie śladu węglowego pod warunkiem korzystania z komunikacji miejskiej i rezygnacji z indywidualnej podróży samochodem”. – „Dzisiaj zaprezentowaliśmy nowy bilet KMK, na którym zamieszczona została informacja, że każdy z nas korzystając z komunikacji miejskiej zamiast samochodu może zmniejszyć swój ślad węglowy aż 7-krotnie” – mówił Andrzej Kulig. 

W najbliższym czasie wszystkie osoby podróżujące komunikacją miejska, na bilecie papierowym znajdą  następujący komunikat: Wybierając komunikację miejską zamiast samochodu, ograniczasz 7-krotnie emisję CO2 każdego dnia. Twoja średnia dzienna podróż to tylko 0,07 kg CO2. Tę informację będzie można przeczytać także w języku angielskim.

Obliczenia zostały przygotowane przez Wydział Gospodarki i Klimatu UMK w oparciu o dane z jednostek miejskich obejmujące zużytą energię i ilości zużywanych paliw oraz Krakowski Model Ruchu obejmujący natężenie w ruchu na terenie Krakowa.

Bilety z informacją o śladzie węglowym nie pojawią sie od razu – Najpierw chcemy sprzedaż wszystkie bilety starego wzoru – mówi w rozmowie z KRKNews.pl Sebastian Kowal z Zarządu Transportu Publicznego. Dodaje, że powinno to zająć kilka tygodni.  

fot. Bogusław Świerzowski/Krakow.pl

Jarek Strzeboński

 

 

 

Czy, kiedy i dlaczego warto wziąć kredyt hipoteczny? Spójrz na niego z innej perspektywy

4 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie