Kraków. Rekordowy mandat za jazdę na hulajnodze

Musisz przeczytać

Wiele osób traktuje hulajnogę jako tani środek transportu, z którego można skorzystać po imprezie mocno zakrapianej alkoholem. Tymczasem przyłapanie na jeździe na hulajnodze osoby będącej pod wpływem alkoholu, słono ją kosztuje. Mandat za takie przewinienie wynosi aż 2,5 tys. złotych.

Na własnej skórze przekonał się o tym ostatnio m.in. mężczyzna, który w sobotę przy Placu Sikorskiego przewoził hulajnogą elektryczną dwie inne osoby. Jak się okazało był nietrzeźwy. Wezwani na miejsce policjanci ukarali go mandatem karnym w wysokości 2500 zł za jazdę pod wpływem alkoholu. Ale to nie koniec kłopotów i kosztów –  Strażnicy nałożyli na niego mandat w wysokości 600 złotych, za przewożenie hulajnogą elektryczną dwóch osób – informuje krakowska straż miejska. Łącznie przejażdżka kosztowała mężczyznę 3100 złotych. 

Do podobnego zdarzenia doszło także w sobotę przy ulicy Reymonta. Strażnicy zauważyli mężczyznę jadącego slalomem na hulajnodze elektrycznej. W trakcie kontroli okazało się, że jest nietrzeźwy – Przyznał, że wypił kilka piw. Wezwano na miejsce policję. Badanie alkomatem wykazało ponad półtora promila. Mężczyzna został ukarany przez policjantów mandatem karnym w wysokości 2500 zł – relacjonuje straż miejska. 
 

30 sierpnia 2021 roku weszło w życie rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji rozszerzające uprawnienia straży miejskich zakresie wykroczeń, za których popełnienie straż miejska ma prawo karać poprzez nałożenie mandatu. Strażnicy uzyskali możliwość karania za nieprzestrzeganie niektórych obowiązujących od 20 maja 2021 roku przepisów dotyczących korzystania z hulajnóg elektrycznych.

Według nowych przepisów poruszający się hulajnogą elektryczną powinien korzystać ze ścieżki rowerowej, a dopuszczalna prędkość to 20 km/h. Gdy nie ma drogi dla rowerów czy pasa ruchu dla rowerów, wtedy na hulajnodze elektrycznej można jechać po jezdni z maksymalną prędkością 20 km/h. Korzystający z hulajnogi elektrycznej może w drodze wyjątku jechać po chodniku, ale pod warunkiem, że nie ma drogi dla rowerów. W takiej sytuacji jadąc hulajnogą pod prąd po chodniku należy utrzymywać prędkość zbliżoną do prędkości pieszego, czyli ok. 6 km/h. Jadący hulajnogą elektryczną po chodniku zobowiązany jest do ustąpienia pierwszeństwa pieszym.

Od początku 2023 roku krakowska Straż Miejska ujawniła 201 wykroczeń. W związku z tym strażnicy nałożyli 59 mandatów karnych, pouczyli 88 osób, a w 54 przypadkach skierowali sprawy do sądu.

Od 1 stycznia 2022 roku zmienił się również taryfikator mandatów dla użytkowników hulajnóg elektrycznych. I tak za naruszenie przez kierującego hulajnogą przepisów o korzystaniu z chodnika lub drogi dla pieszych wysokość mandatu to 200 złotych. Za naruszenie obowiązku poruszania się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego zapłacimy 300 złotych. Tyle samo będzie nas kosztować nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu oraz utrudnianie ruchu pieszego. Za jazdę po alkoholu na hulajnodze elektrycznej można dostać mandat w wysokości 2500 złotych.

 
- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

10 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
10 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca