Kraków. Tylko 43. restauratorów oferuje darmową wodę z kranów

Tylko 43 restauratorów z Krakowa zdecydowało się wziąć udział w akcji oferowania darmowej wody z kranu spragnionym gościom.

Wodociągi Miasta Krakowa rozpoczęły akcję „W Krakowie pijemy kranowiankę”. Akcja skierowana jest do właścicieli krakowskich lokali, zarówno tych, którzy serwują już kranowiankę swoim gościom, jak i tych, którzy dopiero chcą rozpocząć jej podawanie, 

Restauracje, które biorą udział w kampanii, otrzymują specjalne naklejki informujące o dostępności darmowej wody z kranu. Ponadto uczestnicy programu mogą liczyć na obniżki cen obowiązkowych badań jakości wody, co jest dodatkową motywacją do dołączenia do akcji.

Do akcji zgłosiły się tylko 43 lokale. Tymczasem w wielu krajach darmowy dzbanek z wodą stawiany na stole w restauracjach nie jest niczym wyjątkowym. W Krakowie bywa z tym różnie. Wiele restauracji odmawia podania klientowi szklanki “kranówki”, mimo że jest to zwykle woda dobrej jakości. Warto przypomnieć, że od trzech lat obowiązuje w Unii Europejskiej dyrektywa (2000/2184), która zachęca do picia wody z kranu.

Od trzech lat w Unii Europejskiej obowiązuje dyrektywa, zgodnie z którą każdy powinien mieć nieodpłatnie dostęp do wody pitnej w budynkach publicznych. Zgodnie z dokumentem, klienci restauracji, stołówek i usług gastronomicznych powinni otrzymywać wodę do picia za darmo lub za niską opłatą.

Krakowskie wodociągi od lat przekonują mieszkańców do picia wody z kranu. Oprócz akcji „W Krakowie pijemy kranowiankę”, w Krakowie montowane są miejskie pitniki. Czysta woda z pitnika to alternatywa dla plastikowych butelek i sposób na ochłodę. Woda w pitnikach jest bezpłatna.

Pierwsze pitniki pojawiły się w Krakowie ponad 11 lat temu. We wrześniu 2013 roku Wodociągi Miasta Krakowa zainstalowały na terenie miasta dwa zewnętrzne pitniki: jeden przed wejściem do Parku Jordana, a drugi na Rynku Głównym w pobliżu Ratusza. Trzeci został zamontowany w październiku 2018 roku w Parku Lotników Polskich.

Pierwsze ogólnodostępne pitniki zainstalowane na terenie miasta cieszyły się dużym powodzeniem wśród mieszkańców i turystów, co przyczyniło się do dalszych inwestycji w tym zakresie. Specjalnie zamontowane dystrybutory umożliwiają korzystanie z pitników także zwierzętom.

Pitniki zostały również zamontowane w 181 szkołach, urzędach, szpitalach i na wyższych uczelniach. Z łącznej liczby pitników w Krakowie, w zarządzie miasta pozostaje ok. 52 urządzeń.

W Krakowie wodę z kranu można śmiało pić bez przegotowania. Zawiera ona składniki mineralne takie jak wapń, magnez, potas i sód. 

Patrycja Bliska 

 

Najnowsze

Co w Krakowie