Kraków wybiera projekty w Budżecie Obywatelskim. Jest się o co bić!

Mieszkańcy właśnie teraz decydują, które projekty zwyciężą i zostaną zrealizowane w Budżecie Obywatelskim.

Pani Wanda z Kazimierza chciała zamalować bohomazy muralem, więc mural powstał. Rowerzyści chcieli nowych tras, punktów napraw sprzętu i stojaków, więc również je otrzymali. Szkoła Podstawowa Nr 49 potrzebowała projektorów, pomysł zyskał uznanie głosujących i szkoła sprzęt otrzymała. Z kolei w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 17 brakowało szafek, ale po kolejnym głosowaniu problem zniknął.

Co łączy te inwestycje? Wszystkie zostały zrealizowane ze środków z Budżetu Obywatelskiego. Za każdym razem schemat był ten sam: zgłoszenie projektu, jego pozytywna weryfikacja, zebranie odpowiedniej liczby głosów i w końcu realizacja.

Wykonanie projektóww przypadku Budżetu Obywatelskiego od lat jest na bardzo wysokim poziomie. Nie odbywa się bowiem na zasadzie: „a nuż się uda”, tylko wnioskodawcy głosują i czekają na wcielenie projektu w życie.

Do te pory z BO zrealizowano kilkaset zadań i za każdym razem skuteczność wynosiła grubo powyżej 90 proc. W I edycji zrealizowane wszystkie z 68 projektów, a w kolejnych latach było to: 96,4 proc., 92,2 proc., 96,8 proc., i 94,2 proc.

Teraz mieszkańcy Krakowa mogą wspierać kolejne pomysły. Zasada jest prosta – głosujemy na projekty, które dotyczą zarówno całego miasta, jak i dzielnicy. Mogą to zrobić wszyscy (nawet dzieci). Spis projektów znajduje się TUTAJ, głosować można za pośrednictwem internetu (TUTAJ) lub w punktach stacjonarnych, których spis znajduje się TUTAJ.

Wybranym projektom przyznajemy 3, 2 i 1 punkt, a suma punktów wyłoni zwycięzców. A więcej o zasadach i sposobie głosowania możecie dowiedzieć się poniżej:

W tym roku na realizację projektów przeznaczono rekordową sumę 32 mln zł. Głosowanie trwa do 5 października.

Zobacz także