Urząd Miasta zapłacił 7,5 tysięcy złotych za wykonanie i wypisanie dwóch dyplomów w formacie oraz dwóch wyróżnień „Kreator Krakowskiej Turystyki”. Co wyróżnia te dyplomy? Zostały one wykonane ręcznie, a do ich stworzenia użyto technik kaligrafii i iluminacji.
„Kreator Krakowskiej Turystyki” to wyrażenie ustanowione w 2022 roku przez prezydenta Krakowa. Jest ono przyznawane osobom lub instytucjom, które w szczególny sposób przyczyniają się do rozwoju turystyki w mieście.
fot. Piotr Wojnarowski
W 2022 roku nagroda została po raz pierwszy przyznana Krakowskiej Izbie Turystyki, a w kolejnych latach wyróżniono Koło Grodzkie PTTK w Krakowie oraz Michała Niezabitowskiego, dyrektora Muzeum Krakowa. W tym roku laureatami zostali Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych w Krakowie oraz Targi w Krakowie Sp. z o.o.
Redakcja KRKNews.pl postanowiła zapytać Urząd Miasta, dlaczego koszty dyplomów i wyróżnień były tak wysokie oraz czy konieczne było ich ręczne wykonanie. Czy faktycznie konieczne było sięgnięcie po takie kosztowne rozwiązania? Szczególnie w czasach, gdy dostępne są znacznie tańsze alternatywy, które równie dobrze mogłyby spełnić swoją funkcję.
Kwota 7 tysięcy złotych wydana przez magistrat budzi również pytania o proporcjonalność tego wydatku. Dla porównania, w tym roku Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niewidomych i Słabowidzących otrzymało dotację od miasta w wysokości niespełna 38 tysięcy złotych na zorganizowanie półkolonii zimowych dla dzieci z niepełnosprawnościami. Tymczasem sam koszt dyplomów i statuetek stanowił jedną piątą tej kwoty.
Do sprawy będziemy wracać.
Jarek Strzeboński