Kraków. Z usuniętych elementów mostu powstanie ławeczka dla zakochanych

Były kłódki, a będzie ławeczka dla zakochanych. Po dwóch latach magistrat podjął decyzje co stanie z kłódkami z kładki Bertnatki. 

Zarząd Dróg Miasta Krakowa poinformował w poniedziałek, że słynne kłódki zakochanych, które przez lata były zapinane na kładce ojca Bernatka w Krakowie, zostaną przetopione i wykorzystane do stworzenia ławki zakochanych. Tego samego dnia rozpoczęto demontaż części kłódek wraz z siatkami, do których były one przymocowane.

Od dłuższego czasu w Krakowie toczyła się dyskusja, co zrobić z kłódkami zakochanych z kładki o. Bernatka. Zwyczaj wieszania tam symboli dozgonnej miłości sięga 2010 roku, czyli od momentu, kiedy kładka powstała. Niestety, nie każda miłość przetrwała próbę czasu – niektóre kłódki zostały wyrwane i pozostała po nich zniszczona siatka z wystającymi prętami. Zdaniem Zarządu Dróg Miasta Krakowa, takie sterczące pręty mogą stwarzać niebezpieczeństwo, dlatego zapadła decyzja o remoncie kładki.

Zakochani zniszczyli most w Krakowie. Od jutra naprawa

Decyzję o przyszłości kłódek podjął wiceprezydent miasta, Andrzej Kulig, odpowiadając na pismo ZDMK. Urzędnicy z Zarządu Dróg Miasta Krakowa zwrócili się do niego z pytaniem o dalsze losy tych symboli miłości. Jeszcze nie wiadomo, kto zaprojektuje  ławeczkę i gdzie stanie. 

Poniedziałkowy demontaż części kłódek wraz z siatkami wiąże się z remontem kładki, który rozpoczął się tego dnia. Wykonawcy remontu wycinają siatki i zastępują je barierkami ze stali nierdzewnej. Stare siatki są demontowane na dwóch metrowych odcinkach. ZDMK podkreślił, że – ze względów bezpieczeństwa – montaż barierek w zdemontowanych odcinkach musi zostać wykonany tego samego dnia.

Prace  odbywają się w ciągu dla pieszych, od strony mostu im. Powstańców Śląskich. Na czas remontu ruch pieszy został skierowany na drogę dla rowerów po drugiej stronie obiektu. Koszt pierwszego etapu to 670 tys. zł.

Drugi etap remontu powinien ruszyć w trzecim kwartale roku. Wówczas wymieniona ma być balustrada przy drodze dla rowerów, od strony mostu im. Piłsudskiego.

Patrycja Bliska 

Trwa przebudowa Sudołu Dominikańskiego (ZDJĘCIA)

Najnowsze

Co w Krakowie