Kraków zachęca ukraińskich rodziców, by zaszczepili dzieci

– Obywatele Ukrainy, którzy wychowują dzieci w Polsce mają dostęp do bezpłatnych profilaktycznych szczepień ochronnych zgodnie z obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych – informuje miasto i zachęca rodziców ukraińskich dzieci do szczepień.

W Polsce dzieci objęte są szczepieniami przeciwko: gruźlicy, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (wzw B), rotawirusom, błonicy, tężcowi, krztuścowi, poliomyelitis, pneumokokom, Haemophilus influenzae typu b, odrze, śwince, różyczce. Jeszcze w szpitalu, wykonuje się szczepienie przeciw gruźlicy (BCG) oraz pierwszą dawkę szczepienia przeciw wzw B.

– Szczepienia są najskuteczniejszą i najbezpieczniejszą ochroną przed groźnymi chorobami zakaźnymi takimi jak: gruźlica czy polio oraz powikłaniami jakie wiążą się z tymi chorobami. Szczepionki to jedne z najściślej kontrolowanych produktów leczniczych. Dzieci z Ukrainy mogą być szczepione w placówkach POZ – informują urzędnicy.

Eksperci zwracają uwagę na niski poziom wszczepialności na Ukrainie niż w Polsce. – Epidemiologicznie może pojawić się zagrożenie. Nie mówimy tylko o COVID-19, ale też o innych chorobach, które w Polsce nie występowały od dawna, jak krztusiec, gruźlica czy błonica – mówił w Radiu Gdańsk prof. Piotr Czauderna z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

Zgodnie ze stanowiskiem Zespołu ds. Szczepień Ochronnych, szef resortu zdrowia rekomenduje wykonanie szczepień ochronnych od dnia przyjazdu do Polski u dzieci do 19 roku życia, niezaszczepionych przeciwko chorobom zakaźnym, według Indywidualnego Kalendarza Szczepień (IKSz), ustalonego przez lekarza kwalifikującego do szczepienia na podstawie PSO na 2022 r., z wykorzystaniem szczepionek udostępnianych przez stacje sanitarno-epidemiologiczne na dotychczasowych

 

 

Najnowsze

Co w Krakowie