Kraków. Zakon Paulinów udostępnił swój ogród krakowianom

Musisz przeczytać

Krakowski magistrat poinformował, iż trwające od maja rozmowy z oo. paulinami w sprawie udostepnienia mieszkańcom łąki  znajdującej się za murami klasztoru na Skałce dobiegły końca. Od teraz mieszkańcy Krakowa mogą korzystać z przyklasztornej łąki. 

Jeszcze z początkiem maja urzędnicy zaznaczali, iż docelowo teren nalężący do zakonu miał zostać wydzierżawiony na potrzeby mieszkańców „Miasto w porozumieniu z zakonem przymierza się do dzierżawy tego terenu. Teren ten będzie służył jako miejsce do wypoczynku i rekreacji. W przyszłości pojawią się tam ławki i nowe rośliny, zapewniające cień” -podkreślali przedstawiciele miasta. Jak się okazuje, za możliwość korzystania przez krakowian z  przyklasztornej łąki miasto nić nie zapłaci. To efekt podpisanej umowy nieodpłatnej dzierżawy przez miasto terenu należącego do zakonu oo. paulinów. Miasto będzie pokrywać jedynie koszty bieżącego utrzymania łąki, czyli koszenia trawy, sprzątania, wywozu odpadów. Na półhektarowym terenie zielonym pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej zamontowali ławki i niezbędną infrastrukturę. 

– Dziękuję przeorowi za udostępnienie łąki mieszkańcom. Umówiliśmy się wstępnie z przeorem, że okresowo krakowianie będą mogli również korzystać z okolicznych ogrodów prowadzonych przez zakonników – zapowiada prezydent Jacek Majchrowski. Zgodnie z umową

Mieszkańcy mogą wypoczywać i korzystać z przyklasztornej łąki codziennie. W okresie letnim od godz. 8 do 21, zimowym od godz. 8 do 18. Zgodnie z zapisami regulaminu, wypracowanymi przez strony umowy, na teren łąki nie będzie można wejść z psami.

fot. Piotr Kempf

Zakon Paulin od ponad 550 lat jest gospodarzami krakowskiej Skałki . Paulini przybyli do Krakowa z klasztoru na Jasnej Górze z konkretnym zadaniem: zaopiekować się podupadającym sanktuarium św. Stanisława, biskupa męczennika, jednego z patronów chrześcijańskiej Polski. Dla Polaków Skałka to legendarne miejsce męczeństwa św. Stanisława BM, do którego pielgrzymuje cała Polska. Znajduje się tutaj również Narodowy Panteon. W Krypcie Zasłużonych, zlokalizowanej w podziemiach bazyliki, spoczywają m.in. Stanisław Wyspiański, Adam Asnyk, Karol Szymanowski, czy Czesław Miłosz. Przy klasztorze na Skałce mieści się od XVII wieku Paulińskie Kolegium Teologiczne – dziś Wyższe Seminarium Duchowne Zakonu Paulinów, skąd posyłani są na cały świat paulińscy kapłani misjonarze. 

(JS)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

2 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca