Krakowscy cykliści z aplikacją mobilną

Krakowscy rowerzyści mają swoją aplikację mobilną, która w łatwy sposób doprowadzi ich do celu. „Jak dojadę rowerem” to aplikacja stworzona przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej. Jej głównym zadaniem jest szybkie wyszukiwanie najbezpieczniejszej trasy i poprowadzenie rowerzysty do celu.

Autorami aplikacji jest dwóch studentów Akademii Górniczo-Hutniczej Paweł Milota i Jakub Warzecha, którzy w ramach pracy inżynierskiej zatytułowanej „Jak dojadę rowerem, czyli mapa z wyszukiwarką tras rowerowych – KRAKÓW” postanowili stworzyć narzędzie ułatwiające życie rowerzystom. Aplikacja działa podobnie, do znanej już platformy JakDojade.pl, która pomaga pasażerom komunikacji miejskiej w zaplanowaniu czasu i trasy podróży autobusem i tramwajem.

Podobną funkcjonalność posiadają Google Maps, jednak aktualność tras rowerowych pozostawia wiele do życzenia a wyznaczenie proponowanej drogi często wiąże się z koniecznością pokonywania zbędnych kilometrów. Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej postanowili wyjść naprzeciw potrzebom rowerzystów i stworzyć dokładniejsze, a co ważniejsze, bardziej aktualne i przyjazne narzędzie dla rowerzystów.

Aplikacja dba nie tylko o sprawne, ale również o bezpieczne dotarcie do celu. „Jak dojadę rowerem” w pierwszej kolejności wytycza trasę z pominięciem ruchliwych ulic i chodników, z naciskiem na pasy rowerowe, kontrapasy oraz drogi rowerowe i ścieżki pieszo-rowerowe. W kolejnym kroku aplikacja wytycza jak najkrótszą trasę, która pozwoli na szybkie dotarcie do wyznaczonego przez użytkownika celu.

Aplikacja jest dostępna na platformy iOS oraz Android i na razie przechodzi testy, w wersji „produkcyjnej” będzie dostępna najprawdopodobniej w 2017 roku. Osoby chętne do testowania aplikacji, powinny odwiedzić stronę internetową: http://www.kt.agh.edu.pl/pl/user/132

(pt)

Najnowsze

Co w Krakowie