Krakowscy licealiści Obiektyw(nie) o mediach

Zastanawialiście się kiedyś dlaczego tak chętnie przyswajamy fałszywe informacje? Co cechuje język propagandy? I jak w natłoku informacji odnaleźć te prawdziwe oraz nie dać się oszukać? Właśnie te pytania przyświecają projektowi Obiektyw(nie) zainicjowanemu przez grupę licealistów z Krakowa w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii.

Dziś – 18 maja rozpoczęła się seria czterech wykładów, w czasie których specjaliści w swoich dziedzinach rozłożą na części pierwsze chaos informacyjny. Przeanalizują docierające do nas newsy pod kątem danych liczbowych, mechanizmów psychologicznych czy tajników stosowanej mowy. Poruszą tematy dotyczące zarówno analizy informacji, jaki i naukowego spojrzenia na kwestię manipulacji, czy niezwykle złożonego pojęcia jakim jest język propagandy.

Przekazana wiedza będzie nie tylko praktycznym poradnikiem o poruszaniu się po świecie pełnym dezinformacji, ale również wstępem do podstawowej wiedzy akademickiej. Pierwsze spotkanie było z Alicją Defratyką, która mówiła m.in., jak interpretować liczby i dane, by nie dać się oszukać i jak obronić się przed manipulacjami i fake newsami.

Spotkanie z Piotrem Litwinem
19 maj, 17:00
Wydarzenie online

Spotkanie z Michałem Rusinkiem
20 maj, 17:00
Wydarzenie online

W celu zapoznania się bliżej z działalnością Obiektyw(nie), zachęcamy do zajrzenia na ich social media i stronę internetową, gdzie można się zarejestrować, aby być na bieżąco z nowymi informacjami: https://obiektywnie21.wixsite.com/obiektywnie.

(KK)

Najnowsze

Co w Krakowie