„Rada„Rada„Rada
„Rada„Rada„Rada

Krakowscy milenialsi kpią ze spotu wyborczego PiS. „Filmik nagrany bananem.”

Musisz przeczytać

Rehabilitacja po Covidowa
Rehabilitacja po Covidowa

Kampania wyborcza bardzo wolno się rozkręca, ale prawdziwą bombę przygotowało Prawo i Sprawiedliwość. Partia rządząca opublikowała w mediach społecznościowych klip, który bardzo szybko stał się hitem w Internecie. Spot zyskał wiele łapek w dół na YouTubie i negatywnych komentarzy. Postanowiliśmy zapytać krakowską młodzież z różnych środowisk o opinię na temat reklamy wyborczej. Nie zostawili suchej nitki! Przekonajcie się sami!

Anna, pracuje w korporacji i studiuje:

– Tak bardzo chcieli tym spotem trafić do młodzieży, że według mnie wyszło trochę żałośnie. Wypowiedzi są wyrwane z kontekstu, co jest propagandą i manipulacją. Śmieszna jest ta reklama. 

Maria, studentka:

– Nie lubię Platformy Obywatelskiej i ten spot mnie w tym utwierdza. Żadna partia nie jest dobra. Koleś ładnie argumentuje i wyciąga mocne strony tego, co chce zareklamować i umiejętnie pogrąża to, czemu jest przeciwny. Nie kibicuję żadnej partii, ale to mnie przekonuje, by nie głosować na PO. Jako przyszła matka popieram program 500+, bo mam z tego zysk i nie muszę się martwić za co kupić pampersy. Nie wiem czy PiS obniżył podatki, ale faktycznie wolę ich, bo przynajmniej coś już zrobili. Każda partia ma coś za uszami, ale lepsze to niż kolejne zmiany. PO jest takie lewicowe i nie wiadomo jak otwarte, ale jak przychodzi co do czego to nic zrobią. 

Krzysiek, jest emigrantem zarobkowym: 

– Jest beznadziejny jak każdy inny. Pomijając wszelkie zależności polityczne zasada jest jedna – jak się ch****o gada o innych to znaczy, że się nie ma za dużo o sobie do powiedzenia. Nie widzę w nim nic co miałoby jakoś poruszyć moją opinię, albo zmusić mnie do refleksji.

Mateusz, student:

– Sam fakt, że mówi do mnie równolatek, nie oznacza, że lepiej to do mnie trafia. Wręcz przeciwnie. Jakim autorytetem jest dla mnie ten gówniarz, który dodając swoje „memiczne” komentarze do wyrwanych z kontekstu wypowiedzi polityków, miałby mnie przekonać do głosowania na PiS? Moment z boską muzyką na ujęciu Kaczyńskiego pozostawię bez komentarza… Nawiązania do PRL-u są żałosne. Ktoś kto robił ten post kompletnie nie rozumie, jak wygląda komunikacja między młodymi ludźmi. Jeszcze chyba nie wie, jakie konotacje niesie ze sobą użycie słowa „grouppies”. Jedyny udokumentowany przypadek w Polsce to Marta Linkiewicz. Wypadałoby mieć podstawową świadomość, jakie znaczenie i konotacje mają pewne słowa w niektórych kręgach. Według chłopaka ze spotu SLD wozi się z Linkiewiczami, no nieźle. Kto renderował to wideo? Ma jakość z 2007 roku. Mówiąc o wojskach obrony terytorialnej, to jak „właśnie zmarnowaliśmy pieniądze podatników”. To wojsko jest jak rezerwat przyrody na środku osiedla z betonu. To wygląda, jakby montował to Goebbels… 

Rafał, student: 

– Filmik nagrany bananem. Moim zdaniem spot został zmontowany, tak aby zmanipulować potencjalnego odbiorce, gdyż w niecałe dwie minuty narrator podsumowuje kilka partii w „zabawny”, nie dla mnie sposób, gdzie stara się pokazać z lepszej strony tylko partię PiS. 

Zuzia, studentka: 

– Wyrwane z kontekstu wypowiedzi nie wróżą dobrej retoryki. Wprawdzie, nie mam pojęcia, jak wypowiedzi wybrzmiewały w pełni, niemniej jednak śmierdzi demagogią. Hasło „mocne korzenie w PRL-u” to szafowanie tym złowrogim komunizmem, tak jakby ludzie z PiS-u przylecieli na białych jednorożcach z krainy, gdzie nikt z nich nie zaczynał kariery w czasach komunizmu. Najlepiej jeszcze zestawić to z jakimikolwiek lewicowymi poglądami i bang! Mamy koktajl populizmu. Beka ze słowa tolerancja, to już samo za siebie mówi. Rykłam z przywoływania TicToka. Wyobrażam już sobie spot z prezesem Kaczyńskim i różowymi kolorkami, filtrami z aplikacji i muzyczką kawai.

Najgorsze w tym wszystkim jest to, że, dopóki nie pojawia się temat PiS-u, to no jest w tym trochę racji. Polska polityka w ostatnich latach jest śmieszna i prowadzona, wciąż przez tych samych, wielokrotnie skompromitowanych ludzi, jak właśnie Schetyna, Kwaśniewski popierający Lewicę, Jaruzelska i ta ziomeczka, mówiąca o psie gwałcicielu, no nie można się dziwić, że PiS wygrywa wszystko. 

Zręcznie wyminięto tematy uchodźców. Wydaje mi się, że PiS wśród młodych ma dużą konkurencję ze strony Konfederacji i innych, dziwnych, prawicowych ugrupowań. Młodzież z lewej strony chętnie angażuje się w marsze równości i inne tego typu akcję. Na pewno stąd pomysł na ten spot. 

Filip, kelner: 

– Nie podoba mi się, bo wszystko jest wyrwane z kontekstu, bazuje na krytyce kilku jednostek, tak jakby tylko trzy, czy cztery osoby tworzyły koalicję. Na siłę używany jest „młodzieżowy” język. Spot jest chaotyczny.

* – niektóre imiona zostały zmienione. 

Teksty publikowane w dziale Publicystyka są prywatnymi opiniami autorów. Chcesz podzielić się swoimi przemyśleniami lub wyrazić swoje zdanie na naszym portalu? Napisz: redakcja@krknews.pl

Harder
Harderfit
- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca