Krakowska restauracja jako pierwsza w Polsce z DWIEMA gwiazdkami Michelin!

Michelin Guide, najsłynniejszy przewodnik kulinarny świata ogłosił właśnie wyróżnienia dla polskich lokali. Ogromny zaszczyt spotkał restaurację Bottiglieria 1881, która jako pierwsza w Polsce otrzymała aż dwie gwiazdki (maksimum to trzy).

Według inspektorów przewodnika oznacza to wyjątkowy poziom gotowania, dla którego warto nawet nadłożyć drogi, by specjalnie odwiedzić to miejsce (Michelin Guide powstał jako przewodnik dla zmotoryzowanych). Kierowana przez szefa kuchni Przemysława Klimę „Botti” specjalizuje się w sezonowej kuchni polskiej na najwyższym poziomie. Można tu spróbować menu degustacyjnego w dwóch wersjach, ale nie jest to proste – stolik trzeba rezerwować na kilka tygodni przed wizytą. Oprócz krakowskiej restauracji, Michelin wyróżnił gwiazdkami Nutę z Warszawy i Mugę z Poznania (oba lokale po jednej gwiazdce). Za to krakowski Molam Thai Canteen & Bar otrzymał wyróżnienie Bib Gourmand za najlpeszy stosunek jakości do ceny.

Szymon Gatlik
Przewodnik kulinarny i winiarski, miłośnik lokalnej kuchni, członek Slow Food International, międzynarodowej organizacji dbającej o “dobre, czyste i sprawiedliwe” jedzenie. Ekspert programu Polskie Skarby Kulinarne. Jest m.in. autorem tras kulinarnego zwiedzania Krakowa i jedynym certyfikowanym przewodnikiem po krakowskiej winnicy Srebrna Góra.

Najnowsze

Co w Krakowie