Krakowskie lotnisko się chwali. Mocne liczby!

fot. Kraków Airport

Ponad 6 milionów obsłużonych pasażerów, nowi przewoźnicy, najpopularniejsze kierunki lotów oraz blisko 1200 psów i kotów podróżujących samolotem – Kraków Airport podsumował 2018 rok.

Miniony rok dla krakowskiego lotniska wiązał się z wieloma wydarzeniami.  – Do najważniejszych należało zatwierdzenie Planu Generalnego Kraków Airport, historycznego dokumentu, wyznaczającego kierunki rozwoju portu lotniczego w perspektywie dwudziestu lat – mówi Radosław Włoszek, Prezes Zarządu Kraków Airport.

Wartość planowanych inwestycji to około miliard złotych i również blisko 10 tysięcy bezpośrednich i pośrednich miejsc pracy w regionie.

6-milionowy pasażer, nowa Wieża Kontroli Lotów, strefa VIP

Podsumowania to nie tylko historia o podpisywaniu dokumentów. Na przestrzeni zeszłego roku rozgrywało się wiele innych, ważnych wydarzeń i sukcesów. Kraków Airport ma powód do dumy, bo jako pierwszy regionalny port lotniczy w Polsce obsłużył 6 milionów pasażerów w ciągu jednego roku.

6-milionowym pasażerem był pani Anna, która wybrała się w podróż do Chicago liniami lotniczymi LOT. Na konferencji pochwalono się również uroczystościami, inwestycjami i obsługą. Airport Kraków to także pierwsze lotnisko w Polsce ze stacją szybkiego ładowania samochodów elektrycznych. Ładowanie zajmuje 30 minut, a mogą z niego korzystać mieszkańcy, turyści, przedsiębiorcy i kierowcy podróżujący autostradą A4.

Warto wspomnieć też o nowej Wieży Kontroli Lotów, którą uruchomiono w lutymi i prowadzona jest tam służba kontroli zbliżania (APP), kontroli lotniska (TWR) oraz służba informacji powietrznej (FIS). Budynek ma ponad 45 m wysokości, a koszt budowy to 50 mln zł.

Ponadto lotnisko pochwaliło się sprawną obsługą delegacji z różnych państw. Tylko w okresie od 1-17 grudnia z takiej obsługi skorzystały 92 delegacje, w tym 50 na przylotach i 42 na odlotach.

Jakie kierunki najczęściej wybierali pasażerowie?

6 769 369 – dokładnie taką liczbę pasażerów obsłużył Kraków Airport w 2018 roku. Tym samym zanotowano wzrost w porównaniu do 2017 o 16 proc. Samolotami podróżowały także zwierzęta. Łączna suma pupili to dokładnie 1197, a były nimi oczywiście psy i koty.

Nie zmieniły się najpopularniejsze kierunki lotów. Tak, jak w ubiegłym roku, najchętniej wybierano Wielką Brytanię, Niemcy, Polskę i Włochy. Z kolei najczęstsze połączenia do Krakowa były z Londynu, Warszawy i Frankfurtu.

Gdzie latały najbardziej wypełnione samoloty? Tłumy wybierały się na Teneryfę, do Lizbony, na Gran Canarię, do Rzymu i Porto, a najwięcej pasażerów odnotowano w lipcu, bo przeszło 600 tysięcy. 

Ubiegły rok to także nowi przewoźnicy w Kraków Airport. Do ich grona należą: Flydubai, Laudamotion, Transavia i Blue Air. Dzięki nim można teraz latać prosto z Krakowa do Dubaju, Wiednia, Einhoven i Turynu.

Wprowadzono też wiele nowych rozwiązań i udogodnień, m.in.: nowe punkty obsługi klientów, czy też drukarkę samoobsługową. Popularnością cieszyło się także Centrum Edukacji Lotniczej, z którego skorzystało przeszło 11 tysięcy uczestników.

A co w roku 2019?

– W rok 2019 wchodzimy z nadzieją, że przyniesie nam dalsze inspiracje do pracy nad rozwojem i rozbudową lotniska. Wszystkie nasze plany zmierzać będą w kierunku umocnienia Kraków Airport w pozycji lidera wśród europejskich portów regionalnych. Naszym priorytetem niezmiennie jest najwyższa jakość obsługi pasażerów. Jestem pewien, że kolejne lata rozwoju siatki połączeń i ruchu lotniczego wpłyną na wzrost turystycznej i biznesowej potęgi naszego regionu – zaznacza Radosław Włoszek.

Prognozy krakowskiego lotniska zakładają w 2019 obsłużenie 7,9 miliona pasażerów. Już w tym roku będzie można polecieć LOT-em do Tel Awiwu, Olsztyna, a także do Bukaresztu i Dubrownika. Zwiększy się też częstotliwość, do trzech lotów na trasie Kraków-Chicago w szczycie sezonu letniego.

Od kwietnia polecimy do Stuttgartu, Bordeaux, Berlina Tegel, Katanii, Hamburga, Kopenhagi, Szczecina, Bari, Rimini, Salonik i Zadaru. Kraków będzie także 26. i najnowszą w Polsce bazą Wizz Air. Pierwszy samolot przewoźnika pojawi się na lotnisku w maju, drugi we wrześniu.

Duma z załogi

Najważniejsze inwestycje na ten rok to: budowa nowej drogi startowej, remont najstarszej części płyty postojowej samolotów, rozbudowa terminalu pasażerskiego i budowa nowego terminalu cargo. Kraków Airport będzie także gospodarzem 12. edycji ACI Europe’s Regional Airposts Conference and Exhibition – prestiżowego wydarzenia w branży lotniczej.

Podczas konferencji omawiane są wyzwania i dyskutuje się o najnowszych trendach. Uczestnicy to delegaci, eksperci z ponad 25 krajów, przedstawiciele lotnisk, operatorów lotniczych, także spoza Europy. W ramach podsumowania zapytaliśmy także prezesa Radosław Włoszka, z czego Kraków Airport  jest najbardziej dumny. Okazuje się, że to wcale nie inwestycje, czy podpisane dokumenty, ale załoga.

Iwona Tyczka

Zobacz także